Glavni projekt je uvjet za dobijanje građevinske dozvole. Njime dokazuje da buduća zgrada ili neka druga građevina zadovoljava uvjete prostornog plana i druge aktualne propise i standarde gradnje. Glavni projekt tako dokazuje da zgrada ispunjava svoje temeljne zahtjeve, tj. da je mehanički otporna i stabilna, da je sigurna u slučaju požara, da zadovoljava uvjete za higijenu, zdravlje i okoliš, da je energetski učinkovita, sigurna prilikom uporabe i drugo.
U izradi glavnog projekta zgrade sudjeluje nekoliko struka:
- Arhitektura (oblikovanje zgrade)
- Građevinska (mehanička otpornost i stabilnost)
- Strojarska (grijanje/hlađenje i druge strojarske instalacije)
- Elektrotehnička (struja i elektroinstalacije)
- Geodezija (podloge iz geodetskog elaborata: situacija, GML koordinate..)
Glavni projekt će se tako sastojati od zajednički uvezenih mapa čiji broj ovisi o vrsti projekta.
Generalno su to : Mapa arhitektonskog projekta, mapa projekta statike, elektrotehnički projekt, voda i odvodnja, strojarski projekt, projekt toplinske zaštite i racionalne uporabe energije.
Uz navedene mape prilaže se i energetska iskaznica zgrade te IM obrazac za izračun vodnog doprinosa.
Broj mapa se može povećati ako se primjerice u zgradu ugrađuje lift, gradi bazen i sl., ali i smanjiti ako se radi o jednostavnijoj građevini koja npr. nije zgrada.
Ukratko bitno je da kompletan zahvat bude pokriven projektom po kojem će se taj zahvat na koncu i izvesti.
Glavni projekt se ne radi samo za građevine za koje je potrebna građevinska dozvola već može biti i obavezan za određene zahvate za koje se dozvola ne ishodi, a koji su definirani Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima. Npr: pomoćna zgrada, bazen do 100m2, sustav sunčanih kolektora za vlastitu proizvodnju energije i sl.)
Pitanja koja se često pojavljuju vezano za glavni projekt:
Može li se glavni projekt koji je napravljen i za kojeg je izdana dozvola mijenjati?
Odgovor: U toku gradnje može doći do promjena zbog raznoraznih razloga i glavni projekt je moguće mijenjati. U tom slučaju se ide na izmjenu i dopunu građevinske dozvole, što ipak iziskuje dodatno vrijeme i neke troškove.
Može li se glavni projekt raditi bez idejnog projekta?
Odgovor: Iako idejni projekt u samom Zakonu o gradnji nije eksplicitno definiran kao preteča glavnog projekta, svaki glavni projekt mora imati nekakvu podlogu.
Ta podloga je upravo idejni projekt. Idejnim projektom se oblikuje zgrada, opisuje se što se i gdje radi dok se glavnim projektom objašnjava kako se to radi.
Može li se mijenjati kompletan koncept zgrade u glavnom projektu?
U glavnom projektu se ne očekuju bitne promjene u pogledu arhitekure u odnosu na idejni projekt. Očekuje se da je idejni projekt na sva ili na ključna pitanja arhitekture već odgovorio. Konkretno misli se na oblik, izgled, organizaciju prostora i funkcioniranje zgrade, smještaj i orijentacija.
Ukoliko se zaista želi raditi bitno drugačija zgrada, onda je potrebno ići na novi koncept tj. novi idejni projekt zgrade.
Komentar, pitanje