Koliko ste puta čuli da za pomoćni objekt do 50m2 ne treba građevinska dozvola?!
Ponekad se čak govori i da za vrlo male kuće (tiny house) ne treba dozvola jer su vrlo male ili da se montažna kuća može postaviti bilo gdje jer je “montažna” i ne spada u kategoriju klasične gradnje.

To su neke od najčešćih zabluda i dezinformacija koje je na izvjestan način uzrokovao Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima koji opisuje zahvate i radove za koje ne treba dozvola, ili gdje ne treba ni projekt ni građevinska dozvola.
Točno je, za pomoćne zgrade (garaže, spremišta) do 50m2 koje se nalaze na istoj čestici kao i osnovna zgrada ne treba ishoditi građevinsku dozvolu kao akt no to ne znači da ju samo tako ili bilo gdje možete izgraditi i početi koristiti.

Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima u članku 4. propisuje da je za pomoćnu zgradu potrebno napraviti glavni projekt.
Ono što mnogi ne iščitaju iz pravilnika jer se ne nalazi u istom članku, već u članku 1. je odredba koja kaže da projekt i gradnja moraju biti u skladu s prostornim planom.
Planiranje i gradnja su stoga mogući samo ako postojeća čestica omogućava takvu gradnju. te je potrebno voditi računa o propisanim parametrima kao što izgrađenost čestice i iskorištenost čestice, udaljenosti od međe, od prometnice i sl. Takva zgrada mora biti napravljena stručno jer se za nju po završetku gradnje ishodi uporabna dozvola.
Za gradnju pomoćnih zgrada, procedura je identična kao i kod zgrada za stanovanje osim što se formalno ne ishodi akt za građenje (građevinska dozvola).
Postupak je dakle: izrada glavnog projekta u skladu s prostornim planom, prijava početka radova u odjelu za graditeljstvo (navodi se broj projekta, projektant i nadzor), gradnja u skladu s pravilima struke, ishođenje uporabne dozvole i upis u katastar.
Pitanja koja se često pojavljuju
Što je s kućicama na kotačima, kamp prikolicama, mobilnim kućicama?
Mobilne kamp kućice nisu građevine, kao ni kamioni kamperi.
Koliko je nama poznato mogu se koristiti u za to namijenjenim područjima (kampovima, turističkim naseljima, odnosno površinama planiranim i predviđenim za takvu namjenu.). U slučaju da se takve kućice kao i npr. kontejneri za boravak i stanovanje postavljaju tamo gdje to nije dozvoljeno, radi se o pitanju komunalnog reda i nadležnosti komunalnog redara. Riječ je dakle o zahvatima u prostoru koji se ne smatraju gradnjom.

Što je sa šatorima i zgradama na drvetu? Mogu li se oni postaviti bilo gdje u šumi ili na negrađevinskom zemljištu i tako koristiti?
Šatori i zgrade na drvetu do 20m2, su također pokriveni Pravilnikom o jednostavnim građevinama. Za šator, logično ne treba ni projekt ni građevinska dozvola, dok je za zgradu na drvetu potreban glavni projekt.
Zajedničko jednom i drugom je da se ne mogu postavljati bilo gdje, već isključivo u područjima određenim lokacijskom dozvolom za robinzonski turizam.
Vraćamo se dakle ponovo na Prostorni plan koji je uz zakon o gradnji i druge srodne zakone i propise, ključan akt za planiranje i realizaciju bilo kakve gradnje.
Pretplatite se na newsletter i prvi čitajte najnovije objave.
Ako imate pitanja na navedenu ili drugu temu iz gradnje, slobodno postavite pitanje ili ostavite komentar na dnu ove stranice, a svakako se pretplatite i na newsletter kako bi prvi čitali najnovije objave.
Pozdrav, molim Vas pomoć. Naslijedila sam čestica u poljoprivrednoj zoni kod Jaske. 80tih je tati rečeno da može postaviti drvenu kuću ali ne na temelje nego na tkz. babice i to se smatra montažnim. Ista bi trebala adaptaciju radi sanitarnoģ čvora. Kakve su mi opcije i dali uopće postoji mogućnost da to uredim do upotrebljivosti. Lp Željka
Poštovanje Željka,
nismo potpuno shvatili pitanje da li je kuća na koncu izvedena ili ne?! Ako je izvedena važno je da je ozakonjena po zadnjem zakonu o postupanju i onda se može urediti. Ako nije izvedena bez obzira bila ona montažna ili ne mora se ići na građevinsku dozvolu, ukoliko je tu gradnja uopće moguća.
srdačno
Molim Vas informaciju da li mogu na građ.parceli postaviti mobilnu kućicu kao fiksni objekt za stanovanje – građevinu,te ishodovati građ. i upotabnu dozvolu prema tipskom projektu iste?
Poštovanje,
ako dobijete građevinsku dozvolu za vaš projekt tada možete graditi kućicu kakvu vi želite. Građevinska se mora ishodovati prije gradnje i svakako je bitno znati da osim što zgrada mora zadovoljiti današnje standarde življenja, mora se i svojim izgledom uklopiti u postojeće okruženje i okoliš.
srdačno
Poštovani,
Zahvaljujem na odgovoru ali pitala sam za mobilnu kućicu a ne za izgradnju objekta.
Dakle, da li se ista smatra građevinom ukoliko se fiksno postavlja ma građ.teren i da li se mogu ishodovati dozvole prema tipskom projektu iste?
I jos jedno pitanje je da li se nadstrešnica racuna u brutto povrsinu građevine?
Poštovanje Vesna,
Zakon o gradnji kaže sljedeće: građevina je građenjem nastao i s tlom povezan sklop, izveden od svrhovito povezanih
građevnih proizvoda sa ili bez instalacija, sklop s ugrađenim postrojenjem, samostalno
postrojenje povezano s tlom ili sklop nastao građenjem
Dakle da, tu bi se radilo o građevini i o građevini koje je zgrada jer je namjenjena smještaju ljudi. Potreban je projekt i dozvola.
Nadstrešnice ne ulaze u bruto površinu.
O brutu i netu možete saznati više iz našeg videa https://www.youtube.com/watch?v=LL2O_3zfc2U
srdačno
Poštovani,
Može li se balkon ako nije izveden sukladno građevinskoj dozvoli smatrati pomoćnom građevinom, odnosno može li se tražiti ozakonjenje sukladno Pravilniku o jednostavnim građevinama…?
Poštovanje Božidar,
ne može. Balkon nije pomoćna građevina već dio zgrade za koji je potrebna dozvola za rekonstrukciju.
srdačno
Postovani Dizajnetc,
Kupio sam gradjevinsko zemljiste u Istri (720m2) te me interesira mogu li (ako ne mogu onda pod kojim dozvoljenim uvjetima mogu) prije ishodovane gradjevinske dozvole izgraditi garazu i dvorisni objekat gdje bih mogao boraviti u toku gradnje glavnog objekta (kuce).
Lijep pozdrav.
Poštovanje Goran,
takvo što nije moguće.
srdačno
tražimo nadogradnju postojeće stambene zgrade od 2007.godine kada nam je odbijena rekonstrukcija , prihvaćeni projekti
ali i odbijeno u drugom stupnju zbog traženja i lokacijske dozvole slijedeće godine koju nismo mogli pribaviti DANAR ISTA NE TREBA I 2010.GODINE SMO ODBIJENI KADA SMO ZAPOČELI TU ISTU NADOGRADNJU ZA SAMO ONIH 50M2
OD 2007. DO DANAS TRAŽIMO TO ISTO SAMO NAJPOTREBNIJE. U GABARITIMA I LEGALIZIRANO.
PITANJE ŠTO MOŽEMO???
Poštovanje Zora,
ne možemo vam točno reći u zbog čega navedeno niste uspjeli riješiti jer niste naš klijent i nemamo uvid u vaš predmet. Generalno danas je procedura za rekonstrukciju takva da arhitekt treba procijeniti da li je reonstrukcija (nadogradnja) moguća i ako da potrebno je napraviti glavni projekt i ishoditi građevinsku dozvolu.
srdačno
Poštovani! Bavim se seoskim turizmom i svoju ponudu bi unaprijedila sa saunom ,jacuzzijem tušem i ostavom za sportske rekvizite.Radi se o cca 20m2,koje bi se naslonile na kuću.Da li je za to potrebna građevinaka dozvola?
Poštovanje,
ne nužno. Ako gradite pomoćni objekt tada možete ići na gradnju temeljem glavnog projekta.
Procedura je u principu ista kao i za građevnsku dozvolu jedino se građevinska dozvola ne ishodi kao takva.
Dakle potrebno je napraviti glavni projekt koji je u skladu s prostornim planom, prijaviti početak gradnje i kada se objekt završi ishoditi uporabnu dozvolu.
Prvi korak vam je dakle naći arhitekta ili građevinca s ovlaštenjem, koji će vam napraviti taj mali projekt.
srdačan pozdrav
Molim vas
ukoliko posjedujem poljoprivredno zamljiste cca 6.000 m2 dali mogu postaviti na njega montaznu halu velicine 12X24m metra sa ili bez gradevinske dozvole i dali mogu dobiti gradevinsku dozvolu za takvu halu na tom zemljistu a radi se o opcini V. Gorica
namjena hale bi bila skladisni prostor za poljoprivredne strojeve i opremu i poljoprivredne proizvode i sl
Hvala
Poštovanje,
za navedenu zgradu potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu, a za propisane minimume i što je moguće graditi od poljoprivrednih objekata na poljoprivrednoj čestici veličine kao što je vaša trebati ćete ipak provjeriti u prostornom planu Velike Gorice.
srdačno
Postovani,
Prošao sam puno Vaših odgovora ali ipak imam potrebu za pojasnjenjem za svoj slučaj pa Vas molim za pomoć, koliko možete, prva dva pitanja su mi najvažnija:
1. Može li se pomoćna (samostojeća) zgrada kod izgradnje nasloniti na postojeću glavnu zgradu, zid na zid?
2. Može li se na bilo koji način u nekoj budućnosti (gledajući trenutno važeće zakone) taj pomoćni objekt prenamijeniti u stambeni?
3. Smije li se “bez papira” u nastavku natkrivene terase betonirati dodatni broj nenatkrivenih kvadrata (djecje igralište/parking)?
4. Je li dozvoljen iskop i izrada temelja i izlijevanje betonske ploče u svrhu parkinga vozila veće mase, uz svoju kuću na svojoj čestici, ili i za taj poduhvat treba neki papir?
Unaprijed zahvalan,
Mirko
Poštovanje Mirko,
1- pomoćna zgrada može biti naslonjena na kuću no mora se oslanjati na vlastite zidove (nosive elemente).
2- promjena namjene se može napraviti uz ishođenje dozvole za rekonstrukciju radi promjene namjene. U tom slučaju ako mislite odmah da vam odgovara stambena namjena, to je najbolje napraviti odmah.
3-4 uređenje građevinske čestice se može napraviti bez ishođenja papira no potrebno je paziti da se održi postotak zelenila kako je propisano prostornim planom
srdačno
L.p. imam legaliziran objekt u šumi,zanima me što mi je potrebno ishodovati za dogradnju sanitarnog čvora od 12m2.
Poštovanje,
za bilo kakvu dogradnju potrebno je napraviti projekt i ishoditi građevinsku dozvolu. ukoliko se ozakonjena zgrada nalazi na području koje nije građevinsko tada bilo kakva dogradnja u pravilu nije moguća. Potrebmo je proučiti prostorni plan i vidjeti što se smije a što ne graditi u području gdje se kuća nalazi.
srdačno
Pozdrav. Dali treba gradjevinska za 17m2 drvene kucice na betonskim kockama za povremeno stanovanje u gradjevinskoj zoni u goricama ? Oko mene su kucice do 30m2. Te ako treba koliko se ugrubo krece cijena papira. Hvala
Da, potrebna je građevinska dozvola. Nema razlike u načinu izvedbe. svaka kuća za stanovanje, pa makar i povremeno treba biti u skladu s prostornim planom, projektom i dozvolom.
srdačno