Pravilnik o jednostavnim radovima i građevinama NN 31/20
Danas su na snagu stupile najnovije izmjene Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima 31/20.
Radi se o podzakonskom aktu Zakona o gradnji, u kojem se definiraju građevine i radovi za koje nije potrebna građevinska dozvola.
Ipak, iako građevinska dozvola nije potrebna, zajedničko za sve građevine i radove koji su tu navedeni je da se smiju izvoditi jedino ako nisu u koliziji s prostornim planom (dopuštenost gradnje takvih građevina općenito, način izvedbe, propisane udaljenosti i sl.)
Za neke od građevina u navedenom pravilniku nije potreban ni projekt ni dozvola (moraju biti jedino u skladu s prostornim planom i izvedene u skladu s pravilima struke): cisterna za vodu i septička jama do 27m3, vrtna sjenica, nadstrešnica do 20m2, ograda visine do 2,2 m, redovito održavanje građevine i sl.
Za pojedine građevine je potreban glavni projekt: ukopani bazen do 100m2, uređenje interijera, ograda viša od 2,2m i ogradni zid viši od 1,6m, krovne kućice i sl.
Dok je za one najzahtjevnije jednostavne građevine, potreban glavni projekt te uporabna dozvola nakon što se radovi završe: pomoćna zgrada do 50m2, bazen do 100m2 u prostoru kampa, završavanje nezavršene ozakonjene zgrade i sl.
S obzirom na to da je fokus zadnjih izmjena bio na kategorijama građevina i radova za koje nije potrebna uporabna dozvola, pripremili smo i jedan dodatan pročišćeni tekst Pravilnika.
U njemu su radi lakšeg snalaženja žutim markerom označeni svi članci i točke za građevine i radove za koje se ne ishodi uporabna dozvola:
Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima _ Uporabna dozvola
Imate pitanje ili komentar? Javite se u komentarima.
Želite prvi primati novosti? Besplatno se registrirajte.
Vera kaže
Potrebne su nam vanjske stube za ulaz u gornju prostoriju od 40 m kvadratnih. Može li bez građevinske dozvole.? Prostorija se drži za glavnu stamb. zgradu. Hvala na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
obzirom stube potežu između ostalog i pitanje mehaničke stabilnosti, potrebna je dozvola.
srdačno
Ivan kaže
1.Ako bi pored kuče radio malu ostavku/radionu, do koje kvadraturi i visine smje da bude?
2. Dali je to za dimenzije zidova ili krovišta?
3. Dali se smje betonirali temelje i na to zidati čvrsti objekt ili on mora biti montažno limeno/drveni?
Hvala na pomoči👍
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivan,
možete graditi pomoćni objekt na čestici osnovne zgrade (kuće). On može biti jedne etaže i do 50m2 tlocrtne površine. Potreban je glavni projekt bez ishođenja građevinske dozvole, no prije nego se počne koristiti potrebna je uporabna dozvola. Konstrukcija treba biti dugotrajna i povezana sa tlom tj. temeljima.
srdačno
Ivan kaže
Hvala na odgovoru, recimo one drvene/limene kućice što su ih ima u Bauhausu. Dali ako ju kúpim i sastavim trebam dozvolu? Na tako sam nešto mislio, netko mi rekao da bez dozvole/papira/projekta mogu s montirati do 15m2.
Dizajnetc kaže
Informacija od 15m2 nije točna. Svaka zgrada za stanovanje treba dozvolu. Kućice iz Bauhausa kako ste naveli nebi se mogle nazvati građevinom i gledale bi se više kako zahvat u prostoru koji nije nastao građenjem. Jednako kao kontejner i sl.
srdačno
Danijela Matic kaže
Postovani,
Napravili smo sukladno zakonu o jednostavnim gradevinama projekt za staklenik 45m2 koji ce se montirati na poljoprivrednom zemljistu od cca 1500m2.
Da li nam je potreban nadzor s obzirom da je staklenik tipski i kupljen u Italiji a kod nas ce se samo montirati na lokaciju s tim da mi moramo izvesti trakaste temelje.
Mozete li me uputiti gdje mogu pronaci vise informacija o nadzoru nad jednostavnim gradevinama_
Unaprijed zahvaljujem.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Danijela,
za vaš zahvat bitan je Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima.
Stručni nadzor građenja provodi se nad građenjem građevina iz članaka 4. i 5.a stavka 2. i nad izvođenjem radova iz članka 5. navedenog Pravilnika.
srdačno
kitikana kaže
Poštovani,
da li je moguće napraviti pomoćnu zgradu (montažna kuća) od 50m2 na parceli gdje je legalizirana trošna kuća, a zapravo bi ta pomoćna zgrada služila kao stambeni objekt u konačnici?
Išao bi na tu varijantu jer prema Urbanističkom planu je dozvoljena gradnja na mojoj lokaciji sa min. 1400m2, što nemam.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
pomoćna zgrada po svojoj naravi nije namijenjena za stanovanje te se tako ne može ni koristiti, tj. ne može dobiti uporabnu dozvolu za tu namjenu. Čini se da bi u ovom slučaju bilo najbolje izgraditi zgradu za stanovanje na mjestu postojeće trošne zgrade.
srdačno
Nikola kaže
Napravio sam uz legalnu postojeću kucu na istoj čestici pomocni objekt 44 kvadrata. Dali mi je uz projekat prilikom legalizacije potrebno priložiti građevinski dnevnik kad sam ga sam gradio.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Nikola.
ako se radi o legalizaciji prema minulom Zakonu o postupanju NN 86/12, tada je jedino bitno da je objekt izgrađen prije lipnja 2011. Nije potrebna građevinska dokumenacija osim snimke izvedenog stanja i naravno da ste podnijeli zahtjev za legalizaciju na vrijeme.
srdačno
Ivo Ticic kaže
Na terasi u Opatiji radio bih bazen površine cca.15 m2. Bazen bi bio uz podzid jednog i zid drugog međnog susjeda. Zanima me kolika mora biti minimalna udaljenost od te 2 susjedne međe.
Dali i kome moram prijaviti izvođenje radova po projektu. Budući sam etažni vlasnik kuće od 3 stanara dali trebam suglasnost ostala 2 stanara . Kuća i okućnica su etažirani, a ja sam vlasnik gornje etaže, zemljišta i terase, te donjeg dijela terase i zemljišta gdje bi gradio bazen.
Lijep pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivo,
minimalna udaljenost je propisana prostornim planom i nema jedinstvenog pravila već treba provjeriti u odjelu za urbanizam Opatije.
Radovi se rade u skladu s glavnim projektom te početak radova treba prijaviti s navođenjem projekta i imena nadzornog inžinjera.
Treće pitanje je jedino dvojbeno jer zakon o vlasništvu nije eksplicitan u tom pogledu. U načelu bi trebali dobiti suglasnost iako je zgrada etažirana no naša je preporuka da to pitanje postavite lokalnom odjelu za urbanizam i čujete njihovo mišljenje.
Iz prakse znamo da treba očekivati najgori scenarij.
srdačno
Kristina kaže
Dobar dan zanima me radili bi drvenu terasu na kući na prvom katu koja bi stajala uz kuću a druga strana na tri drvena stupa bila bi 12m2 dali za to treba građevinska dozvola?
Dizajnetc kaže
Da.
Josip kaže
Poštovani,
Zanima me dali trebam građevinsku dozvolu da natkrijem terasu od garaže jer prokišnjava? Terasa je 30m2.
Lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
ako se radi o nadstrešnici do 20m2 tada ne treba građevinska dozvola. Ukoliko je preko tada je ipak potrebna.
srdačno
Davorin kaže
Poštovanje.
Ja bi za prvih 10 godina izgradio nešto malo (radi ograničenja kredita) – kasnije bi to bilo za turizam (apartma + žar). Na parceli mogu bit 2 kuće. Ako sada dobijem građevinsku dozvolu za 1, bi li se moglo desiti,da nakon 10 godina ne dobijem za drugu?
Lp, Davorin
Dizajnetc kaže
Poštovanje Davorin,
na jednoj parceli se smije graditi samo jedna kuća i eventualno pomoćna zgrada (garaža, spremište i sl.). Druga kuća bi trebala biti na drugoj parceli.
srdačno
Maja kaže
Poštovani,
možete li me uputiti u kojem je zakonu ili propisu propisano da na jednoj parceli smije biti samo jedna građevina?
Zahvaljujem!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Maja,
može se graditi i više građevina (stambena+ pomoćna ili sl.), ali ne više od jedne čija je namjena stanovanje. Navedena odredba nalazi se u prostornim planovima.
srdačno
Ante kaže
Poštovanje, vlasnik sam legaliziranog objekta (zavrsena zgrada od 20m2 sa vazecom uporabnom dozvolom) sa ravnim krovom. Kuća se nalazi na poljoprivrednom zemljištu te zahtjeva rekonstrukciju (upitna statika objekta). Plan je skidanje/rušenje postojeće ploče, izrada vijenca za povezivanje cijelog objekta te postavljanje krova na 1 ili 2 vode. Da li se zbog izvanrednog održavanja može pristupiti rekonstrukciji sukladno članku 5, stavak 3.c. (nadozid do najviše 0,6m). Zbog različitog tumačenja pravilnika o jednostavnim gradjevinama od nekoliko arhitekata, ne znam što da radim, te vas molim informaciju da li je moguća izrada nadozida prema članku 5 ili se moram isključivo ravnati prema članku 1 prema kojem nadozid nije dozvoljen. Takodjer ukoliko opcija nadozida nije izvediva, koliko prema zakonu mogu odstupati u visini objekta a da nemam problema sa zakonom.
Zahvaljujem na savjetu.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ante,
obzirom da se radi o ozakonjenoj završenoj zgradi, relevantan je članak 5.3.c kako ste naveli, gdje se navodi mogućnost podizanja nadozida do 0,6m. Za takav zahvat nije potrebno ići na dozvolu no potreban je glavni projekt. Glavni projekt mora biti izveden u skladu s odredbama prostornog plana. Obzirom da se radi o poljoprivrednom zemljištu prostorni plan najvjerojatnije ne predviđa povećanje postojećih stambenih građevina tamo gdje zemljište nije građevinsko. No svakako provjerite što piše u vašem prostornom planu.
srdačno
Ante kaže
Poštovanje, hvala vam puno na odgovoru, iako sam još uvijek u dilemi na koji način pristupiti rekonstrukciji objekta, a da ne kršim zakonske propise. Vaš odgovor je u skladu s informacijama koje sam dobio od nekolicine arhitekata. S obzirom da stanje objekta zahtijeva “izvanredno održavanje”, rekonstrukcija je moguća sukladno članku 5.3.c. (ne podliježe zahtijevu za uporabnom dozvolom). Medjutim referent u odjelu za urbanizam me uvjerava da rekonstrukciji mogu isključivo pristupiti sukladno članku 1.st.4 prema kojemu nadozid nije moguć, te da nakon izvodjenja radova trebam zatražiti izlazak gradjevinske inspekcije koja će mi ili izdati uporabnu dozvolu (koju već imam) ili ukoliko naiđu na nepravilnosti (npr. nadozid od 0,6) izdati rješenje o rušenju te da time gubim već dobivenu uporabnu dozvolu za postojeći objekt, odnosno gubim sve.Takodjer mi je rečeno da postojeću legaliziranu terasu od 12m2 ne mogu povećati do 20m2, što mi se čini da nije točno. Da, objekt se nalazi na poljoprivrednom zemljištu gdje nije moguća gradnja, van je granica ZOP-a, ugrožena mu je statika te nije adekvatan za boravak, što znači da zahtijeva rekonstrukciju. Koje mogućnosti imam a da su okviru zakona, to je sve što pokušavam saznati, a različita tumačenja zakona (arhitekti vs referenti) mi naravno predstavljaju problem. Ukoliko i dalje smatrate da je članak 5.3.c nešto na što se mogu referirati, možete li mi dati savjet gdje sa sigurnošću mogu dobiti potvrdu te informacije jer najmanje što želim je da na kraju dobijem rješenje o rušenju, dok s druge strane žeilm iskoristiti ono što mogu po zakonu. Zahvaljujem. Srdačan pozdrav, Ante
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ante,
podizanje nadozida se ne može smatrati izvanrednim održavanjem već se povećavaju gabariti zgrade. Tako da je ukonačnici i naš stav uglavnom u skladu sa stavom referenta.
srdačno
Silvija kaže
Postovanje, zanima me sto se smatra izvanrednim odrzavanjem koje je preduslov da bi se napravio nadzid och 0,6 m. Unaprijed zahvaljujem
Dizajnetc kaže
Poštovanje Silvija,
podizanje nadozida ne može ući u okvir održavanja. Nadozid do 60 cm se može napraviti po pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima i to isključivo na temelju glavnog projekta. Isto ne znači da svatko može podizati krov za 60 cm već je to moguće samo kada prostorni plan i dozvoljena visina vaše kuće to dozvoljavaju. Dakle procedura je jednaka kao i kod ishođenja građevinske dozvole samo što se građevinska ne ishodi već se radi na temelju glavnopg projekta. Dalje sve kako slijedi: izrada glavnog projekta, prijava početka radova, radovi i nadzor i uporabna dozvola po završetku.
srdačno
Karlo peric kaže
Postovanje mislio sam draditi na svojoj poljoprivrednoj zemlji montažni objekat do 50mkv za spremiste poljoprivrednih strojeva dali trebam vaditi ikakvu građevinsku dozvolu hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Karlo,
da svakako je potrebna dozvola. Za početak provjerite kakvi objekti se na vašem zemljištu mogu graditi, sukladno namjeni i veličini vaše čestice.
Goran galešić kaže
Poštovani :imam na susjednoj parceli motaznu limenu kucicu za alat od 10.22 metara kvadratnih. Postavlhena je na ploce betonske. 50×50.zemljiste je kategorija oranica. Nema veze sa mojom parcelom. Znaci obicna limena dimenzija 257x398x178.susjed me je prijavio i sad sam dobio resenje da je moram maknut jer nemam građevinsku dozvolu. Dali zaista treba za limenu kucicu tih dimenzija grad. Dozvola.hvala unaprijed lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje Goran,
da, za svaku zgradu (i montažna kućica za alat je po definiciji zgrada) potrebna je građevinska dozvola ili glavni projekt (za slućajeve pomoćne zgrade na čestici osnovne zgrade). Dakle pravilo je jednako za sve zgrade bez obzira od kojeg su materijala građene. Bilo to od lima, stakla, opeke, slame, svejedno.
srdačno
Goran galešić kaže
Postovani. Jasno mi je da je na parceli vezanoj za kucu ali nije. Ona je na susjednoj cestici koja nema veze sa kucom. Vrt. Vodi se kao vrt ta cestica. Hvala. Lp
Dizajnetc kaže
Nema razlike. Bez obzira gdje je kućica podignuta ona treba biti u skladu s prostornim planom i imati dozvolu.
Ema Bozic kaže
Postovani,na staroj kuci koja je radena prije 1968 dignut je uruseni krov i napravljeno je visoko potkrovlje koje je jednakih dimenzija kao i donji kat,uz kucu je nadograden mali wc koji je povezan s kucom.Moze li se sada traziti legalizacija gornjeg kata i tog wc?Kucica je napravljena na selu i nije predan zahtjev 2011.god.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Dizajnetc kaže
poštovanje Ema,
legalizaciju možete napraviti isključivo, ako je zahtjev podnesen dok je to bilo moguće. Danas zahtjev obzirom na istek roka, na žalost više nije moguće podnijeti.
srdačno
Zdravko Vidović kaže
Moje mišljenje da odgovor dat Emi nije toćan, naime može se i danas podnijeti zahtjev preko neke legalizacije koja nije završena, međutim zgrade je tek onda kada ima bar jednu etažu, što u ovom slučaju nije, krov je izgrađen kasnije.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Zdravko,
da budemo potpuno precizni. Zahtjev se ne može podnijeti ali se može pridružiti već podnesenom zahtjevu i da se pod jednim zahtjevom riješe dvije različite zgrade. Treba imati na umu da između te dvije zgrade treba biti odgovarajuća poveznica , npr da je isti investitor.
srdačno
Maja kaže
Pozdrav, molim Vas informaciju može li se sređivati građevinsko zemljište prije ishodovanja građevinske dozvole? U smislu ravnanja terena i podizanja potpornih zidova. Hvala unaprijed.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Maja,
krčenje, priprema i uređenje terena da. Podizanje potpornih zidova ne jer se navedeno smatra gradnjom, a gradnja službeno počinje kad se prijavi početak gradnje s formularom u kojem je između ostalog potrebno navesti broj projekta i dozvole.
srdačno
Maja Ostojić kaže
Pozdrav, hvala Vam na odgovoru.
Da li to onda znači da se fizički rupa za temelje može iskopati? Pod uvjetom da se ništa ne betonira i slično.
Lijep pozdrav, Maja
Dizajnetc kaže
Tu se više ne radi o ravnanju, krčenju i uređenju terena već o iskopu. U tom slučaju potrebno je prijaviti početak radova.
srdačno
vesna Petrović kaže
Da li za reciklažno dvorište za građevni otpad treba ishoditi građevnu dozvolu ili glavni projekt? Riječ je o zemljanom terenu (3 000 m2) na kojem će se privremeno skupljati inertni građevni otpad i koji će biti ograđen ogradom visne cca 2 m.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Vesna,
obzirom da smo i sami sudjelovali u dosta projekata za reciklažna dvorišta možemo vam pouzdano reći da je potrebna građevinska dozvola. I tu je veliki naglasak na zaštitu od požara.
srdačno
Anita Mrkic kaže
Poštovani,
Pla niram kupnju manjeg kontejnera koji nije klasičan stambeni kontejner, ali je u određenoj mjeri prilagođen za stanovanje (prozori, vrata…). Namjeravam ga postaviti na percelu na kojoj je prostornim planom dozvoljena gradnja pomoćnog objekta. Je li u tom slučaju neophodna građevinska dozvola?
Hvala!
Dizajnetc kaže
Poštovanje gđo Anita,
kontejner se može koristiti u gradnji kao i svi drugi materijali ili prefabricirni dijelovi, ali kao i kod svake gradnje objekata za boravak i stanovanje potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu. Drugim riječima taj kontejner mora udovoljavati svim današnjim zahtjevima za stanovanje od sanitarnih, protupožarnih, zaštite od buke, toplinske izolacije i dr.
srdačno
Marija kaže
Poštovani!
Kuća ima građevinsku i uporabnu dozvolu.2012 zbog problema sa zadržavanjem vode i vlage na unutrašnjem zidu prostorije u prizemlju,gdje je ujedno i prolaz za pomoćne prostorije ,netkriven je prolaz od 5m dužine i 1.10m širine ,te je zatvoren sa vratima i sada služi kao ostava. Molim da mi odgovorite dali moramo legalizirati tu prostoriju od 5 kvadrata.
L.P. MARIJA
Dizajnetc kaže
Poštovanje Marija,
po svemu sudeći radi se o dogradnji a za dogradnju (Rekonstrukciju) treba ići na dozvolu.
Mate kaže
Poštovani,
Imam građevinsku dozvolu za p+1 . Nisam sve izgradio što je bilo predviđeno po dozvoli ali sam izašao iz gabarita projekta poa sam morao raditi izvedeno stanje i dobio novo rješenje kojim mi je sve izgrađeno priznato. Rješenjem o izvedenom stanju da li još vrijedi stara građevinska dozvola i imam li pravo izgraditi ono što nisam izgradio po staroj građevinskoj dozvoli. Ili moram raditi novi projekat i novu dozvolu.
Lp. Mate
Dizajnetc kaže
Poštovanje Mate,
za vas je ključno Rješenje o izvedenom stanju jer se ono poklapa s izvedenim i to rješenje je ekvivalent uporabnoj dozvoli. Za bilo kakvu buduću nadogradnju potrebno je napraviti projekt i ishoditi dozvolu.
srdačno
Mario kaže
Poštovani,
imam u posjedu građevinsku česticu u nagibu koju bi uredio za prodaju. Naime, izvršio bi iskop i napravio potporne zidove. Da li mi je za to potreban glavni projekt koji ide na građevinsku dozvolu? ili samo glavni projekt bez građevinske dozvole?
Unaprijed hvala i lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje Mario,
za potporni zid do 1m ne treba ni projekt ni dozvola, dok je preko 1m potrebno napraviti glavni projekt bez potrebe ishođenja dozvole. U jednom i drugom slučaju bitno je da navedeni radovi nisu u koliziji s prostornim planom.
srdačan pozdrav
Omer kaže
Poštovani,
Kuća ima potvrdu da je sagrađena prije 1968 godine, te je ucrtana. S obzirom da su 2 vlasnika kuće u jednakim omjerima i parcelama(jedan naprijed,drugi straga) parcelacijom sam se odvojio. Susjed je nezakonito nadogradio svoj dio kuće te mi se odbija dobivanje uporabne dozvole za svoj legalno izgrađen dio i nemogu raditi rekonstrukciju sukladno mogućim uvijetima. Moje pitanje je da li mogu dobiti uporabnu za svoju polovicu i na koji način i raditi rekonstrukciju i da li mogu u dozvoljenim gabaritima napraviti jednostavnu građevinu uz glavni projekt?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Omer,
ukoliko je napravljena parcelacija gdje je svaka zgrada ili polovica na svojoj parceli tada se vaša zgrada gleda zasebno i ne tiče vas se susjedna polovica na drugoj parceli. U suprotnom ako je zgrada samo etažirana a radi se o istoj zgradi koja na sebi ima nezakonite nadogradnje tada reknstrukcija nije moguća.
srdačno
Ivana kaže
Poštovani koja od dozvola je potrebna za plastenik 8×60 m i koliko bih morao biti udaljen od susjeda ? Unapred hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivana,
za plastenike šire od 6m potreban je tipski projekt, kako je definirano u članku 2. stavak 1. točka 17. Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima.
Udaljenostima i drugim prostornim parametrima bavi se prostorni plan te je tamo potrebno provjeriti kakvi su uvjeti za plastenike.
srdačno
Saša Vidaković kaže
Postovani DEC,
Posjedujem legalizovanu i uplanjenu pomoćnu (ostava/konoba) zgradu površine 20m2, visine 2m, ravni krov/ploča, koja je ukopana u zemlju 1m. Htio bih je rekonstruirati u atelje za slikanje sa sanitarnim čvorom i podići novi krov da bih dobio više svijetla.
Pitanja:
Kolika bi bila maksimalna visina novog krova?
Dali se visina krova računa od poda (-1m) zgrade ili od okolnog zemljista/dvorista?
Dali je sanitarni čvor (tuš/WC) dozvoljen u pomocnoj zgradi?
Unaprijed zahvalan,
Saša
Dizajnetc kaže
Poštovanje Saša,
Za pomoćne zgrade je propisana maksimalna tlocrtna površina od 50m2, no za visinu bi trebalo provjeriti u prostornom planu vaše Općine (ako je definirana). Visina se gleda od susjednog tla.
Ne vidimo prepreku da pomoćna zgrada nema sanitarni čvor. Dapače, čak je i u garaži on dobrodošao. Ključno je da je pomoćna zgrada u funkciji osnovne zgrade.
srdačan pozdrav
Ivan kaže
Poštovani, imam parcelu od dvije čestice. Na prvoj od strane ceste, koja je ujedno vezana na kredit po apn-u, smo izgradili kuću. Sad bih na drugom djelu parcele koja je čista (nema nikakvih založnih prava), gradio jednostavni objekat do cca 80m2 zatvoren sa 3 strane. Znači betonirani temelj i gore drvena konstrukcija. Objekat bi služio kao garaža za automobile i spremište drva…. Zanima me što je potrebno od papirologije za izgradnju iste i dali je moguće na nju dobiti priključak struje?
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivan,
vaša druga čestica za početak mora biti građevna. Dakle osim što je u građevinskom području, mora imati minimalnu veličinu za gradnju i pristup prometnici. Postupak je tada napraiti projekt i ishoditi građevinsku dozvolu što će omogućiti i pristup električnoj mreži.
srdačno
Ivan kaže
Hvala na brzom odgovoru
Katja Sirola kaže
Postovani,
Nasljedila sam kucu kojoj je bila potrebna adaptacija.
U tijeku radova dosli smo do nekih novih rjesenja u smislu smanjivanja prozora i novih otvora za vrata na straznjem djelu kuce u funkciji pomocnih vrata.
Da li je za te radove potrebna kakva dozvola i suglasnost susjeda?
I jos jedno pitanje da li je dozvoljeno staviti vanjsku jedinicu klime na fasadu svoje kuce prema javnom putu koji koristi susjed kao prilaz svom dvoristu?
Pri tome klima ne smeta prolazu.
Unaprijed se zahvaljujem.
Lp
Katja iz Opatije
Dizajnetc kaže
Poštovanje Katja,
za navedene radove ukoliko zgrada ima više vlasnika, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.
Što se samih dozvola tiče, za otvore ukoliko se radi u nosivom zidu potrebno je napraviti glavni projekt s kojim se između ostalog i dokazuje da nema narušavanja statike. Građevinska dozvola se ne ishodi.
Vanjske klima jedinice se ne smiju stavljati na pročelja zgrade koje gledaju prema ulici, ili u staroj gradskoj jezgri. Taj je dio definiran u Odluci o komunalnom redu koja varira od općine do općine no ovo su generalna pravila.
srdačan pozdrav
Hana kaže
Postovanje, imam u sredini jednu kucu u nizu od tri kuce na jednoj građevinskoj čestitci ( etazno ) vlasnistvo. Susjed zeli nadograditi terasu koja nije po glavnom projektu. Dali se to može.
Lp.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
bez građevinske dozvole ne.
Tatjana Bešić kaže
Poštovani,
da li možemo na građevnoj čestici na kojoj nema nikakvog objekta bez dozvole napraviti zidani roštilj i nadstrešnicu.
Mi smo vlasnici susjedne građevinske čestice ( s jedne strane) na kojoj se nalazi objekt ( apartmani za iznajmljivanje) i gradnja nadstrešnice i roštilja bi bila u funkciji tog objekta.
Ne možemo ići na spajanje čestica jer je preizgrađeno ( radi se o staroj renoviranoj kući).
Zahvaljujem na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Tatjana,
takav zahvat može jedino biti na istoj čestici gdje je postojeća (zakonita) zgrada u čijoj su oni funkciji i tada se radi po pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima. Za zahvate na drugoj čestici ide se na dozvolu i to ako prostorni plan dozvoljava.
srdačno
Josip Bastijančić kaže
Kuća na Bošketu, Rijeka ima stari krov na četiri vode pokriven salonitom. Umjesto njega napravio bih rado terasu na gornjoj ploči i u sredini jedan manji stambeni objekt za 60cm viši od postojećeg krova. Također bih rado proširio terasu, sada je 7m duga i 1,2m široka na 1,8m. Da li je to moguće uraditi i što je potrebno ? Imam suglasnost susjeda sa kojima je kuća etažirana. Lijep pozdrav.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Josip,
osim suglasnosti svih suvlasnika, potreban je projekt i građevinska dozvola za rekonstrukciju.
srdačno
Dubravka kaže
Poštovani,
zanima me kolike su (bar okvirno) novčane kazne ako se krene s izgradnjom temelja prije završetka glavnog projekta i dobivanja građevinske dozvole, ukoliko dođe do prijave.
Hvala unaprijed
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Dubravka,
ukoliko se pristupi gradnji bez pravomoćne građevinske dozvole kazne su definirane u rasponu od 100 do 150 tisuća kuna.
srdačno
Nikola kaže
Poštovani,
Izgradio sam prizemnicu od 140m2, imam još par stvari za odraditi prije tehničkog pregleda. Sada bi htio napraviti pomoćni objekt dužine 4m i širine 2.5m (visina nekih 2.2m), temelji, ploča, zid te jednostrešni kosi krov. Pomoćni objekt bi služio kao spremište. Znam da moram raditi glavni projekt, ali zanima me da li bude problema kod tehničkog pregleda kuće pošto taj pomoćni objekt nije u početku bio projektiran u projektu kuće? Dodatno, pošto se radi u manjem objektu, da li ga smijem odraditi u vlastitom angažmanu ili moram unajmiti ovlaštenu građevinsku firmu? Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Nikola,
Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima kaže: pomoćni objekt se može graditi na temelju glavnog projekta na čestici postojeće zgrade, odnosno na građevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava građenje.
Iz navednog se može zaključiti da sa pomoćnom zgradom možete započeti već sada.
Što se tiče same gradnje nju može raditi pravna osoba (tvrtka) ili fizička osoba (obrtnik) registrirani za obavljanje djelatnosti građenja.
Iznimno možete i vi graditi ako ispunjavate sljedeće uvjete: imate završen preddiplomski stručni studij ili preddiplomski sveučilišni studij arhitektonske ili građevinske struke i imate položen stručni ispit za poslove u graditeljstvu.
srdačno
Ante kaže
Poštovani,
posjedujem Opg čiji zbroj svih prijavljenih čestica u jednom naselju iznosi preko 2ha.
Može li takav Opg graditi objekt bez građevinske dozvole u svrhu seoskog turizma na jednoj od prijavljenih čestica?
Pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje g. Ante,
bez građevinske dozvole sigurno ne smijete ništa graditi. Čak i kada je u pitanju poljoprivredna zgrada.
OPG generalno ima izvjesne pogodnosti u pogledu gradnje tako da je potrebno vidjeti u prostornom planu što se smije graditi unutar OPG-a, pod kojim uvjetima i kako se smije koristiti. To su dakle odredbe koje su specifićne od Općine do Općine, no sve na koncu moraju biti usklađene s nadređenim zakonima.
Josip Čižić kaže
Poštovani,
može li se na parceli gdje mi je legalna kuća, napraviti pečenjara, ( roštilj, ražanj) za osobne potrebe, bez dozvole?
Hvala
Lp
Josip
Dizajnetc kaže
Poštovanje Josip,
otvoreno ognjište do 3m2 može se raditi po pravilniku o jednosstavnim građevinama i radovima bez projekta i građevinske dozvole.
Provjerite još jedino da u prostornom planu ne postoje neka ograničenja i parametri vezano za udaljenosti.
srdačno
Anita Bajušić kaže
Poštovani ,
Molim Vas info budući da smo htjeli pomoćnu prostoriju povezati hodnikom sa kućom u kojoj živimo .Od kuće do pomoćne prostorije raspon je nešto manji od 2.5 m te me zanima da li je potrebna građevinska dozvola za to .
Lp.
Dizajnetc kaže
Da, potrebna je dozvola.
Nadstrešnica kaže
Poštovani,
Imamo malu kućicu za odmor sa terasom u Barbarigi i želimo napraviti nadstrešnicu manju od 20m2, koja bi bila spojena s kućom. Kuća je na kraju niza ali je spojena s kućom susjeda, koji nije saglasan da se gradi nadstrešnica na našoj parceli. Da li možemo graditi nadstrešnicu bez suglasnosti susjeda, premda građevinska dozvola za nadstrešnicu nije potrebna?
Hvala na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
da točno je da se za nadstrešnice ne ishodi dozvola, no to ne znači da se mogu postavljati bilo gdje i bilo kako. Uvjete za gradnju nadstrešnica koji nisu uvijek jednaki za svaku sredinu, možete naći u tekstu prostornog plana vaše općine.
Nadstrešnice se mogu pojaviti u dijelu teksta koji pokriva pomoćne zgrade i tamo se može iščitati što sve nadstrešnica treba zadovoljiti. Uključujući maksimalan broj strana s kojih je otvorena, udaljenost od međe, visina i sl.
Ako sve navedeno možete ispoštovati, tada susjed gradnju ne može osporiti. U protivnom može.
srdačno
MML kaže
Poštovani,
kupili smo kuću na kojoj je legalizirana nadogradnja oko 25 kv. Na toj nadogradnji bi umjesto 2 prozora 120 x120 cm, stavili staklenu stijenu 195 x 220 cm ( visina ne dopušta više), a drugi prozor bi zamjenili sa novim dimenzija 150 x 60 cm. U istom prostoru bi knaufom napravili pregradni zid kako bi dobili dodatnu sobu. Radi li se u ovom slučaju nova građ. dozvola ili izmjena glavnog projekta? Dobijam različita tumačenja.
Zahvaljujem na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
U skladu s pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima i člankom 5 tog pravilnika:
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom mogu se izvoditi radovi:
3. Na postojećoj zgradi kojima se: d) dodaju novi vanjski i unutarnji prozori, vrata i drugi otvori u nosivim zidovima;
dakle ne ishodi se dozvola, ali je potreban projekt (arhitektura i statika) i prijava početka radova. Nema ishođenja uporabne dozvole kada se posao završi.
Jednako je pravilo i za promjenu organizacije prostora gdje se postavljaju novi nenosivi zidovi.
srdačno
Marina Pap kaže
Dobar dan. Treba li građevinska dozvola,ako hoćemo proširiti i zatvoriti terasu u skladu kući?
Dizajnetc kaže
Apsolutno. Radi se o rekonstrukciji (nadogradnji).
srdačno
Domagoj kaže
Poštovani, imamo stan/apartman na prvom katu stambene zgrade u Poreču. Susjed ispod želi pokriti terasu nadstrešnicom od drvenih greda pokrivenu crijepom, površine približno 20 m2. Mi smo protiv toga . Smije li on to izvesti? Hvala unaprijed na odgovoru
Dizajnetc kaže
Poštovanje Domagoj,
nadstrešnice do 20m2 rade se po pravilniku o jednostvanim građevinma i radovima i za njih ne treba ni projekt ni dozvola. Ipak to ne znači da se mogu izvoditi kako bilo i gdje bilo. U vašem slučaju gdje zgrada ima više vlasnika, potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Konkretno vas.
Također je bitno da se nadstrešnica ne izvodi u suprotnosti s odredbama prostornog plana.
srdačno
Miha kaže
Prodavač kuće je dozidao dvije sobe još naknadno (cca 9 + 9 m2, sve je pod istim krovom).
Kada sam ga upitao da li ima građevinsku dozvolu rekao je da ima lokacijsku.
Da li je to dovoljno?
Hvala lijepa!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Miha,
lokacijska dozvola nije dovoljna. Potrebno je da prodavatelj priloži uporabnu dozvolu ili ekvivalent (npr. Rješenje o izvedenom stanju).
srdačno
Zora Caruzzi kaže
mogu izvesti nadogradnju bez bgrađevinske dozvolde hr to je pitanje r
Dizajnetc kaže
Poštovanje gđo. Zora,
kako se kuća ne smije graditi bez projekta i građevinske dozvole, tako se ni nadogradnja te kuće ne smije raditi bez projekta nadogradnje (rekonstrukcije) i građevinske dozvole:
srdačno
Lorena kaže
Poštovani, na koji način se može legalizirati pomoćna zgrada (garaža u funkciji osnovne zgrade izgrađena na drugoj parceli) koja je izgrađena 2012. godine – nije vidljiva na ortofoto karti iz 2011.
Dizajnetc kaže
Ukoliko nije vidljiva na ortofoto karti i nije podnesen zahtjev na vrijeme ne može se ozakoniti po prethodnom zakonu o postupanju.
Jedina mogućnost bi bila da se pokrene proces naknadnog ishođenja dokumentacije, od glavnog projekta, građevinske knjige pa do potpisa nadzornog inžinjera koji mora sve potpisati. Navedeno je moguće isključivo ako zgrada nije izgrađena mimo parametara prostornog plana.
Navedeno smo čak opisali u jednom videu https://www.youtube.com/watch?v=e-afE_M1-_M
srdačno
Elvis kaže
Da li smijem na postojeci objekt ( prizemnica sa ravnom dekom ), kako bih zastitio deku sagraditi zastitu kao limeni krov ” na jednu vodu ” i u kojoj visini?
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Elvis,
ukoliko se ne radi o održavanju postojećeg krova, s postojećim orijentacijama i nagibima već se ide na promjenu potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu za rekonstrukciju.
srdačno
Hrvoje kaže
Postovani,
Zanima me gdje je u zakonu i koji je to zakon, u kojem je definirano kako se odreduje visina gradevine?
Dizajnetc kaže
Navedeno je definirano za svaku općinu posebno i to prostornim planom.
sjele kaže
imam legaliziranu kuću prizemlje i kat na građevinskoj parceli po gup-u gdje je dozvoljena gradnja prizemlja i dva kata . ona je izgrađena bez ovlaštenog nacrta ( dobio ga od prijatelja koji ima istu i koja mi se svidjela) i samostalno sam je gradio ; prijatelji , ja i meštar zidar poznanik ko i mooooore drugih kuća desetljećima diljem zemlje u to vrijeme bespravne gradnje. napravljena je kvalitetno s armaturom, stupima, serklažima, nadvojima, armiranim betonskim pločama itd tako da je s te strane ok …sad bi htio završiti kuću sa idućom etažom (drugi kat) i kosim krovom na dvije vode . nije problem dati ovaj postojeći projekt ovlaštenom arhitektu da izradi valjani s pečatom za ishođenje dozvole niti je problem platiti komunalije za građevinsku dozvolu (koštala me i legalizacija s papirologijom približne novce),nego je problem što izgleda ne mogu graditi samostalno već mi radove mora izvoditi firma . e sad te firme deru nemilice cijenama ovaj napaćeni narod na naćin da konkretno same cijene materijala su skuplje nego u najskupljoj trgovini i već i na takav naćin priskrbljuju korist sebi za zaradu . provjereno , odite recimo u 10 trgovina i pogledajte cijenu recimo ciglene opeke i dobit će te bar 6 različitih cijena za istu gdje će te uštedjeti nemale novce u razlici najjefinija prema najskupljoj ,a izvođač radova, firma, će vas udat za još skuplju od najskuplje i tako sa svim drugim materijalima….o cijeni ruku da i ne govorim, a ja kao keramičar školovan i za nacrt, osnove zidanja, poznavanja materijala itd, te moj sin građevinski tehničar susjed i rođak kao ispomoć i jedan kvalitetni zidar prijatelj koji nema firmu jer radi kao radnik u privatnika če mo te grube građevinske radove napraviti besplatno u 15 dana i garantiram bolje nego ovi nepalski radnici po našim firmama koji ne znaju ni kako lopata izgleda. također ne mogu razumjet čitajući arhitektonsko-građevinske stručnjake koji kažu da imamo vizualnu katastrofu u prostoru jer su kuće nedovršene, s polu katovima ,bez krova, fasade , u nekoliko boja ( cement siv ,cigla crvena….) , a samim tim što ne možemo sami kupiti materijal tamo gdje je najjeftiniji i sami izgraditi kat gubimo mogućnost završetka objekta i vizualno poboljšanje prostora ! ne razumijem što bi to naše kuće trebale biti kvalitetnije ako nam na postojeće dvije etaže firma izgradi umjesto nas treću !!??? ako je dolj loše izgrađeno s tom firminom trećom etažom izgradnje samo može sve pasti dolje ( ko i sa samostalnom dogradnjom) ,neće zato što firma gradi kat, na dva stara taj objekt biti čvršći !!! također nikad na taj način nećemo oplemenit prostor jer ja za platit firmu ne mogu ni kredit dignut s ovom mojim plaćom od 5.000 kuna , a cijene radova firmi su za njemačke plaće i standarde !!! e sad , izvinite na opširnom uvodu za kratko pitanje , postoji li ikakav način završetka objekta dizanjem kata bez plačanja preskupih firmi ? hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
potpuno se slažemo da su cijene gradnje u ovom trenutku iracionalne, kao što je iracionalno bilo prije desetak godina da građevinari nemaju posla. Vjerujemo da posjedujete vještinu gradnje, no tu vještinu treba pratiti i službeno ovlaštenje. Graditi dakle može samo tvrtka koja je za to ovlaštena ili stručna osoba za svoje potrebe uz uvjete i ovlaštenje kako su navedeni u tekstu. Druge opcije mogu stvoriti samo neprilike jer na koncu ta kuća da bi dobila uporabnu dozvolu mora imati svu prateću dokumentaciju ispunjenu od ovlaštene tvrtke, obrta ili ovlaštene stručne osobe.
srdačno
Tihana kaže
Poštovani,
Željeli bi na našoj čestici na kojoj je obiteljska kuća s čistim papirima sagraditi pomoćnu građevinu do 50 m2. Plan nam je iznajmljivati ju.
U prostornom planu (općina Viškovo) stoji da pomoćna građevina može biti poslovni prostor. Stoji: “Poslovnim prostorom smatra se prostor namijenjen odvijanju djelatnosti društvene, gospodarske i ostalih namjena,…”. Da li to znači i davanje prostora u najam turistima?
Hvala!
Lp,
Tihana
Dizajnetc kaže
Poštovanje Tihana,
obavljanje gospodarske djelatnosti ne bi trebalo miješati s prostorom za stanovanje. Svaka zgrada za stanovanje i smještaj ljudi projektira se da se zadovolje komfor, higijenski, sanitarni uvjeti, protupožarni i sl. Dakle ako bi gradili zgradu s takvom namjenom tako je treba i projektirati. Garaže, spremišta i sl su jedna druga kategorija i njihova namjena je drugačija.
U slučaju da hoćete proširiti postojeću zgradu to možete napraviti s dozvolom za rekonstrukciju, ako čestica i postojeća izgrađenost to dozvoljavaju. Na jednoj čestici može se projektirati jedna stambena zgrada.
srdačno
Martin kaže
Poštovanje,
Zanima me uvoz već sagradene male kuće iz Slovačke.
Kako je moguće dobiti gradevinsku dozvolu i kako se vrsi nadzor ako kuca vec dolazi sastavljena i samo se postavlja na temelje?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Martin
Dizajnetc kaže
Vaše zgrade koje su tipske, trebaju kao i sve druge zgrade imati tehničku dokumentaciju koja dokazuje da se grade po današnjim zahtjevima i standardima.
Tipske zgrade najčešće imaju tipski projekt na temelju kojeg se ishodi građevinska dozvola.
Zadaća nadzora je da iskontrolira da je zgrada izgrađena (sastavljena) prema projektu i dozvoli.
srdačno
Josip Horvat kaže
Molim vas dali je moguće izgraditi bez građevinske dozvole pomoćni objekat (spremište) veličine 12 m2 na parceli gdje postoji stambeni objekat sa važećom građevinskom dozvolom.
Nadlje vas molim informaciju koliko taj objekat treba biti udaljen od susjedne međe ?
Hvalana odgovoru!
Josip
Dizajnetc kaže
Poštovanje Josip,
pomoćni objekt se može graditi bez dozvole no mora imati glavni projekt, te kada se izgradi treba se za njega ishoditi uporabna dozvola. Sve kako je definirano prostornim planom.
Udaljenost je definirana prostornim planom i dispozicijom vaše čestice. Može biti u nekim slučajevima na međi, no uglavnom je to 3m ili eventualno 1m. Treba provjeriti.
srdačno
Roofus kaže
Svaka čast na ogromnom trudu koji ulažete na ovim stranicama. Imam pitanje. Smije li se na kući građenoj prije 1968. dodati kat? Ako može, što je sve potrebno? Hvala.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
isprika na zakašnjelom odgovoru, jer samo pitanje je pobjeglo u spam poruke.
Kat se smije dodati samo ako prostorni plan dozvoljava još jedan kat ili više. Dakle potrebno je napraviti projekt prema onome što prostorni plan dozvoljava i ishoditi dozvolu za nadogradnju na temelju tog projekta.
Što se tiče cijena za koje ste naknadno pitali. Nema jednostranog odgovora. Puno ovisi o lokaciji, kvaliteti izvedbe, ugrađebog materijala i sl- Treba imati na umu i da “montažne” kuće nisu nužno jeftinije nego klasična gradnja.
srdačno