Pravilnik o jednostavnim radovima i građevinama NN 31/20
Danas su na snagu stupile najnovije izmjene Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima 31/20.
Radi se o podzakonskom aktu Zakona o gradnji, u kojem se definiraju građevine i radovi za koje nije potrebna građevinska dozvola.
Ipak, iako građevinska dozvola nije potrebna, zajedničko za sve građevine i radove koji su tu navedeni je da se smiju izvoditi jedino ako nisu u koliziji s prostornim planom (dopuštenost gradnje takvih građevina općenito, način izvedbe, propisane udaljenosti i sl.)

Za neke od građevina u navedenom pravilniku nije potreban ni projekt ni dozvola (moraju biti jedino u skladu s prostornim planom i izvedene u skladu s pravilima struke): cisterna za vodu i septička jama do 27m3, vrtna sjenica, nadstrešnica do 20m2, ograda visine do 2,2 m, redovito održavanje građevine i sl.
Za pojedine građevine je potreban glavni projekt: ukopani bazen do 100m2, uređenje interijera, ograda viša od 2,2m i ogradni zid viši od 1,6m, krovne kućice i sl.
Dok je za one najzahtjevnije jednostavne građevine, potreban glavni projekt te uporabna dozvola nakon što se radovi završe: pomoćna zgrada do 50m2, bazen do 100m2 u prostoru kampa, završavanje nezavršene ozakonjene zgrade i sl.
S obzirom na to da je fokus zadnjih izmjena bio na kategorijama građevina i radova za koje nije potrebna uporabna dozvola, pripremili smo i jedan dodatan pročišćeni tekst Pravilnika.
U njemu su radi lakšeg snalaženja žutim markerom označeni svi članci i točke za građevine i radove za koje se ne ishodi uporabna dozvola:
Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima _ Uporabna dozvola
Imate pitanje ili komentar? Javite se u komentarima.
Želite prvi primati novosti? Besplatno se registrirajte.
Potrebne su nam vanjske stube za ulaz u gornju prostoriju od 40 m kvadratnih. Može li bez građevinske dozvole.? Prostorija se drži za glavnu stamb. zgradu. Hvala na odgovoru.
Poštovanje,
obzirom stube potežu između ostalog i pitanje mehaničke stabilnosti, potrebna je dozvola.
srdačno
1.Ako bi pored kuče radio malu ostavku/radionu, do koje kvadraturi i visine smje da bude?
2. Dali je to za dimenzije zidova ili krovišta?
3. Dali se smje betonirali temelje i na to zidati čvrsti objekt ili on mora biti montažno limeno/drveni?
Hvala na pomoči👍
Poštovanje Ivan,
možete graditi pomoćni objekt na čestici osnovne zgrade (kuće). On može biti jedne etaže i do 50m2 tlocrtne površine. Potreban je glavni projekt bez ishođenja građevinske dozvole, no prije nego se počne koristiti potrebna je uporabna dozvola. Konstrukcija treba biti dugotrajna i povezana sa tlom tj. temeljima.
srdačno
Hvala na odgovoru, recimo one drvene/limene kućice što su ih ima u Bauhausu. Dali ako ju kúpim i sastavim trebam dozvolu? Na tako sam nešto mislio, netko mi rekao da bez dozvole/papira/projekta mogu s montirati do 15m2.
Informacija od 15m2 nije točna. Svaka zgrada za stanovanje treba dozvolu. Kućice iz Bauhausa kako ste naveli nebi se mogle nazvati građevinom i gledale bi se više kako zahvat u prostoru koji nije nastao građenjem. Jednako kao kontejner i sl.
srdačno
Postovani,
Napravili smo sukladno zakonu o jednostavnim gradevinama projekt za staklenik 45m2 koji ce se montirati na poljoprivrednom zemljistu od cca 1500m2.
Da li nam je potreban nadzor s obzirom da je staklenik tipski i kupljen u Italiji a kod nas ce se samo montirati na lokaciju s tim da mi moramo izvesti trakaste temelje.
Mozete li me uputiti gdje mogu pronaci vise informacija o nadzoru nad jednostavnim gradevinama_
Unaprijed zahvaljujem.
Poštovanje Danijela,
za vaš zahvat bitan je Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima.
Stručni nadzor građenja provodi se nad građenjem građevina iz članaka 4. i 5.a stavka 2. i nad izvođenjem radova iz članka 5. navedenog Pravilnika.
srdačno
Poštovani,
da li je moguće napraviti pomoćnu zgradu (montažna kuća) od 50m2 na parceli gdje je legalizirana trošna kuća, a zapravo bi ta pomoćna zgrada služila kao stambeni objekt u konačnici?
Išao bi na tu varijantu jer prema Urbanističkom planu je dozvoljena gradnja na mojoj lokaciji sa min. 1400m2, što nemam.
Poštovanje,
pomoćna zgrada po svojoj naravi nije namijenjena za stanovanje te se tako ne može ni koristiti, tj. ne može dobiti uporabnu dozvolu za tu namjenu. Čini se da bi u ovom slučaju bilo najbolje izgraditi zgradu za stanovanje na mjestu postojeće trošne zgrade.
srdačno
Napravio sam uz legalnu postojeću kucu na istoj čestici pomocni objekt 44 kvadrata. Dali mi je uz projekat prilikom legalizacije potrebno priložiti građevinski dnevnik kad sam ga sam gradio.
Poštovanje Nikola.
ako se radi o legalizaciji prema minulom Zakonu o postupanju NN 86/12, tada je jedino bitno da je objekt izgrađen prije lipnja 2011. Nije potrebna građevinska dokumenacija osim snimke izvedenog stanja i naravno da ste podnijeli zahtjev za legalizaciju na vrijeme.
srdačno
Na terasi u Opatiji radio bih bazen površine cca.15 m2. Bazen bi bio uz podzid jednog i zid drugog međnog susjeda. Zanima me kolika mora biti minimalna udaljenost od te 2 susjedne međe.
Dali i kome moram prijaviti izvođenje radova po projektu. Budući sam etažni vlasnik kuće od 3 stanara dali trebam suglasnost ostala 2 stanara . Kuća i okućnica su etažirani, a ja sam vlasnik gornje etaže, zemljišta i terase, te donjeg dijela terase i zemljišta gdje bi gradio bazen.
Lijep pozdrav
Poštovanje Ivo,
minimalna udaljenost je propisana prostornim planom i nema jedinstvenog pravila već treba provjeriti u odjelu za urbanizam Opatije.
Radovi se rade u skladu s glavnim projektom te početak radova treba prijaviti s navođenjem projekta i imena nadzornog inžinjera.
Treće pitanje je jedino dvojbeno jer zakon o vlasništvu nije eksplicitan u tom pogledu. U načelu bi trebali dobiti suglasnost iako je zgrada etažirana no naša je preporuka da to pitanje postavite lokalnom odjelu za urbanizam i čujete njihovo mišljenje.
Iz prakse znamo da treba očekivati najgori scenarij.
srdačno
Dobar dan zanima me radili bi drvenu terasu na kući na prvom katu koja bi stajala uz kuću a druga strana na tri drvena stupa bila bi 12m2 dali za to treba građevinska dozvola?
Da.
Poštovani,
Zanima me dali trebam građevinsku dozvolu da natkrijem terasu od garaže jer prokišnjava? Terasa je 30m2.
Lp
Poštovanje,
ako se radi o nadstrešnici do 20m2 tada ne treba građevinska dozvola. Ukoliko je preko tada je ipak potrebna.
srdačno
Poštovanje.
Ja bi za prvih 10 godina izgradio nešto malo (radi ograničenja kredita) – kasnije bi to bilo za turizam (apartma + žar). Na parceli mogu bit 2 kuće. Ako sada dobijem građevinsku dozvolu za 1, bi li se moglo desiti,da nakon 10 godina ne dobijem za drugu?
Lp, Davorin
Poštovanje Davorin,
na jednoj parceli se smije graditi samo jedna kuća i eventualno pomoćna zgrada (garaža, spremište i sl.). Druga kuća bi trebala biti na drugoj parceli.
srdačno