Novi Zakon o gradnji NN 153/13 koji je stupio na snagu sa 1. siječnja 2014. donio je izvjestan broj novina u samoj proceduri ishođenja dozvole i gradnje općenito. Obzirom da mnogi investitori još nemaju jasnu sliku o proceduri, skupinama zgrada i projektima u postupku, napravili smo za naše posjetitelje i potencijalne investitore jednu ilustraciju kako bi što zornije prikazali barem 10 osnovnih koraka u postupku projektiranja i gradnje, sve do Uporabne dozvole.
U sljedećim objavama nastojati ćemo donositi i druge bitne informacije vezane za detalje samoga postupka u kojem je i dalje važna usklađenost investitora i arhitekta, od same procjene do završnog izvješća i Uporabne dozvole.
Jasenka kaže
Postovani!
Posjedujem jednu malu kucicu na moru (4×5 m) koja se sastoji od prizemlja, kata i terase.
Kuca se nalazi blizu obale pa je tako u kulturno zasticenoj zoni.
Htjela bih na terasu sazidat jednu sobicu za ostavu stvari otpr 12 kvm a ostali dio terase pokrit krovom te ogradit.
Da li mi treba dozvola za to i ko je izdaje? Jel trebam kontaktirat lokalnog konzervatora zbog neke dozvole?
Koji su dokumenti potrebni, kolika je cijena svega toga i koliko vremena treba da se dobije dozvola?
Zanima me isto tako da li ima kakve razlike ako bih umjesto zidane sobice na terasu stavila montaznu drvenu vrtnu kucicu.
Unaprijed hvala!
Lijep pozdrav, Jasenka
Dizajnetc kaže
Dobar dan gđo Jasenka,
za zahvat kako ste opisali svakako je potrebna građevinska dozvola. Istu izdaje odjel za graditeljstvo vaše Općine. Navedeno zanči i da bi kod njih trebali provjeriti uvjete gradnje za vašu česticu i da li je gradnja i pod kojim uvjetima uopće moguća. Jednako vrijedi i za montažnu kućicu.
srdačno
Ana-Marija kaže
Poštovani,
Imamo garažu 13 m2 koju bi srušili i na drugom mjestu izgradili prizemni pomoćni objekat do 40 m2 koji bi se sastojao od garaže, ostave, ljetne kuhinje i malog wc-a. Gradili bi prema Pravilniku o jednostavnim građevinma i radovima. Dal trebamo tražiti posebne uvjete priključenja zbog sanitarnog čvora, ili se ti uvjeti odnose samo na stambeni objekat. Na istoj parceli nalazi se legalizirani stambeni objekat.
Hvala!
Lijepi pozdrav,
Ana-Marija.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ana-Marija,
iako se radi o po svemu sudeći pomoćnoj zgradi trebali biste od odjela za graditeljstvo tražiti popis tijela koje izdaju potvrde glavnog projekta. Referenti nerijetko te odluke donose arbitrarno.
Ukratko kod jednostavnih zgrada treba imeti na umu da je procedura po svemu jednaka kao za građevine s dozvolom osim što se ne ide na građevinsku dozvolu.
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Poštovanje,
zanima me ako se ruši postojeći legalizirani objekat koji je 2,5 m udaljen od ceste, a na dijelu tog objekta bi se gradio novi objekat iste namjene (glavni projekat za ishođenje građevinske dozvole), ali udaljen od ceste 5 m zbog mogućnosti proširenja ceste na tom dijelu, dal se za komunalni i vodni doprinos uzima za plaćanje razlika obujma cijele legalne zgrade (pošto je odmaknut u odnosu na prošlu za 2,5m) ili se uzima dio?
Hvala i lijepi pozdrav,
Ana-Marija.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ana-Marija,
baz obzira na poziciju buduće zgrade u odnosu na novu zgradu, cijeli volumen se koristi kao odbitak za buduća plaćanja komunalnog i vodnog doprinosa.
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Pozdrav,
Ako je podrum 15 x 15 cm ukopan 1,5 m ispod zaravnatog terena, a iznad je zgrada dimenzija 10×10 cm, bez ikakvih terasa na razini terena prizemlja, dal se za tlocrtnu projekciju uzimaju dimenzije zgrade ili podruma ispod zemlje, tj. koja tlocrtna projekcija ulazi u koeficijent izgrađenosti – od podruma ili od prizemlja?
Hvala.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
generalno se uzimaju dimenzije podruma bez obzira da li je konstruktivni dio nadzemne etaže. Iznimno može biti suprotno ako u prostornom planu izričito stoji da se izgrađenost podruma ne uračunava, što može ponekad biti slučaj. Znači, ako nije striktno propisano uzima se kao i obično nekakav “worst case scenario”.
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Hvala na odgovoru.
Tomislav kaže
Poštovani,
U planu imam početi gradnju garaže 48 m2 i sjenice 28 m2 na građevinskom zemljištu u svojjstvu pomočnih objekata. Koja je točno procedura i koji je prvi korak?
Lijep pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Tomislav,
za navedeno je potrebno izraditi glavni projekt. Prvi korak bi bio izvaditi lokacijsku informaciju za građevinsku česticu i uputiti se arhitektu 🙂
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Poštovani,
molim Vas hitno za mišljenje. Radi se o međi sa našom parcelom. Naime, mi smo na našoj parceli legalizirali objekat koji je od međe udaljen 35 cm. Saznali smo da će se na toj našoj međi graditi novi objekat na 3 etaže. Radi se o gradu sesvete. Koliko sam iščitavala urbanistički plan, piše da se nova građevina mora odmaknuti 3 m od međe. Geodet koji radi geodetski projekt ne želi mi dati na uvid situacijski snimak građevine, ali je rekao da je smještena na međi, tj. tih 35 cm od naše kuće. Namjeravam tražiti lokacijsku informaciju za tu česticu jer smatram da ne može tako graditi. MI na tom zidu nemamo nikakvih otvora, ali su nam tu izlazi od instalacija (napa, bojler, ventilacija iz kupaone).
Dali znate dal postoje neki posebni uvjeti za gradnju na toj čestici ako je naša kuća na susjednoj parceli legalizirana protivno prostornom planu?
Sa te strane nam je velika terasa jedina sa otvorima, i ako se tamo sagradi stambena zgrada sa 3 etaže, nećemo imati nikakvog daljnjeg svjetla.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gđo Ana Marija,
postoji velika vjerojatnost da se susjedna kuća može graditi na međi, kao poluugrađena. Ključan je prostorni plan koji ne uzima u obzir vašu kuću koja je ozakonjena mimo parametara prostornog plana.
Ukoliko imate sumnji u neke nezakonitosti oko dobijanja građevinske dozvole možete se žaliti.
Ipak ako se susjedna kuća izvodi u skladu sa Zakonom i Prostornim planom tada će žalba po svemu sudeći biti odbijena.
srdačan pozdrav
Sanja Bradičić kaže
Poštovani,imamo jednostavnu građevinu ,bez temelja ,rađenu od dasaka i drvenih greda,bez struje i vode s krovom na jednu vodu.Zimi su zatvorene sve četri strane,a ljeti se jedna potpuno otvara.Služi za zaštitu stoke i čuvanje sijena.Površine je 48 kvadrata i nalazi se uz legalizirani glavni objekat na istoj čestici.Željela bih povečati taj objekat za 20 kvadrata, građen na isti način.Na koji način to legalizirati s obzirom da bi postojeći objekat bio velik 70 kvadrata i kolika bi bila cijena.Radi se o Gorskom kotaru.
Dizajnetc kaže
Dobar dan gđo Sanja,
možda bi trebali gleati u smjeru da se ista izvede kao građevina za držanje stoke prema članku 2. stavak 16. podstavak 2. Pravilnika o jednostavnim građevinama. U tom slučaju nije potreban ni projekt ni dozvola. Uvjet je da se građevina izvede u skladu s pravilima struke te u skladu s parametrima prostornog plana.
Svaka druga varijanta iziskivala bi građevinsku dozvolu.
srdačan pozdrav
julija zekan kaže
Poštovani,
interesira me kakva je dozvola potrebna za smještaj mobilne kuće od 24m2 ( 8 x 4m ) na poljoprivrednom zemljištu koje nema ni struje ni vode?
hvala
Julija Zekan
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Julija,
na poljoprivrednom zemljištu se načelno ne smije ništa graditi osim eventualno kućica za smještaj alata i poljoprivrednu namjenu do određene kvadrature. Za konkretne detalje svakako pogledajte što piše u prostornom planu vaše općine i građenje na poljoprivrednom zemljištu.
Načelno za “montažne kuće” nema razlike u nodnosu na standaednu gradnju i moraju se ispuniti svi zahtjevi suvremene gradnje, a sve ovisno o namjeni objekta. Više o tome možete pročitati i na jednoj od naših objava Građevinska dozvola za montažne kuće.
srdačan pozdrav
Anja kaže
Poštovani,
Imam u planu raditi kuću od kontejnera za stanovanje. Kuca bi planirano imala oko tri kontejera vece velicine i bila bi na dva kata. U planu je manja od 100m2 i bilo bi kupljeno zemljiste u gradu Zagrebu ili zagrebackoj zupaniji. Zanima me sto je potrebno od dozvola za ovako nesto. Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Ana,
kada se radi o kući za stanovanje ona mora zadovoljiti određene uvjete mehaničke stabilnosti i otpornosti, sanitarne, protupožarne uvjete te uvjete za očuvanje energije. Ukratko kuća mora imati projekt unutar kojeg su ti uvjeti ispoštovani da bi se mogla dobiti građevinska dozvola. Zaključak bi bio da nevezano za materijale koji se koriste u gradnji kuće za stanovanje, ona mora ići na građevionsku dozvolu i zadovoljiti današnje standarde gradnje.
Kod kontejnera bi to možda moglo biti problematično.
srdačan pozdrav
ivan kaže
Postovani!kuca je u postupku legalizacije.sada bi trebali probiti vrata na prvi kat i napraviti par vanjski stepenica koje bi se drzale za kucu.koji je prvi korak ?koja je potrebna dokumentacija
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
potreban je projekt stepenica i dozvola. Da se radi o stepenicama na tlu, tada bi situacija bila drugačija.
srdačno
Andrea kaže
Poštovani,
Zanima me kolika bi bila okvirna cijena građevinske dozvole. Kuća je imala građevinsku dozvolu za prizemlje i kat međutim, izgrađeno je samo prizemlje. Mi bi sada nadogradili kat i krov (dozvola je istekla), a komunalije i struju bi izveli iz prizemlja.
Dali tu ide puna cijena građevinske dozvole ili…?
Radi se o kući koja bi cijela bila ispod 400m2.
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Andrea,
za početak je potrebno da li je izvedeno stanje zakonito. Kada se izvede manje ili više od dozvole stanje je potrebno ozakoniti jer je odstupljeno od dozvole. Da biste uopće dobili dozvolu za nadgradnju postojeće stanje mora biti čisto.
Kada je to riješeno nadogradnja će vas koštati manje nego što bi to bilo za kompletno novu zgradu jer logično radi se o manje kubika na koje se računaju komunalni i vodni doprinosi, a instalacije su već provedene.
Iznos vam ne znamo jer ovisi o puno faktora, od veličine zahvata, lokacije i dr.
Za orijentaciju svakako pročitajte naš članak na temu https://www.dizajnetc.com/gradevinska-dozvola-cijena/
srdačno
Ronald kaže
Postovani
Iman građevinsku dozvolu iz 1986 zapoceti radovi (napravljeni temelji) na kojoj stoji P+kat dimenzija 8*10 maksimalma visina vjenca 7m nagib krovista 0d 18 do 22 stupnjeva
Dali ja mogu slobodno izgradit i stanbeni dio u potkrovlju ili treban trazit posebnu dozvolu za to?
Na uredu za urbanizam su mi rekli da raspored prostorija nije bitan da mi je samo bitno drzat se vanjskih gabarita
Hvala na odgovoru
LP
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
ukoliko projektom i dozvolom nije definiran stan već tavan, tada je potrebno ići na građevinsku dozvolu.
srdačan pozdrav
Zoran kaže
Poštovani!
zanima me pravila o nadogradnji postojeceg objekta.
kuca koju smo kupiti ima dnevnu sobu iz koje je izlaz na terasu koja je obzidana i ustakljena.
Pošto mi se nesviđa nacin na koji je to odrađeno ako postojecu terasu rusim i istu tu ponovo napravim ali 1m dužu dali trebam ishoditi sve dozvole ? ili smijemo odraditi bez dozvola?
rijec je o povecanju postojeceg objekta za 5m2
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
radi se o rekonstrukciji i tu je potrebno napraviti glavni projekt i ishoditi građevinsku dozvolu.
srdačno
Dean kaže
Poštovani,
Da li je potreban energetski certifikat za prodaju nedovrsene kuce? Kuca je izgradena 1978. godine, napravljena je legalizacija te je sada u postupku ucrtavanje kuce. Kuca ima krov, vanjsku stolariju, no bez fasade je i iznutra je nedovrsena (cigle po zidu.) Hvala.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Dean,
isprika na čekanju. Ukoliko kuća nije u stanju uporabljivosti tada certifikat nije potreban.
srdačno
Suzanna S kaže
Postovani!
Posjedujem kucicu na moru,koja je legalizirana.Kucica je velika cca 45m kv.,s terasicom,na kojoj je napravljena kuhinjica,bez prozora i vrata,nadkrivena aluminij sendvic lim 50mm.Sa strane kucice,naslonjen wc,na posebnom temelju.U temeljima su cijevi za kanalizaciju, koji vode u sepricku jamu.Zadnjih godina,su cijevi u wc u,i kuhinji dotrajali..te smo odlucili, samoinicijativno srusiti,wc i kuhinjicu,da dodjemo do cijevi u temeljima..to popraviti,i nazad vratiti u prvobitno stanje.Radnici su to srusili,dosla je gradjevinska inspekcija i stavila,na kucicu,zabranu gradnje.Znam,napravili smo greske u koracima.Mi nismo nista,htjeli nadogradjivati, niti siriti.Htjeli smo,cijevi popraviti i vratiti sve u prvobitno stanje.Papiri(glavni projekt)i ostala dokumentacija,poslani su na ocitovanje,i nismo dobili nikakav konkretan odgovor.Dobili smo zapravo vrlo brzo odgovor,ali i dalje ne znamo,sto treba ucinit i zatraziti,da vratimo zidove u prvobitno stanje.Napominjem,tamo nema nikakve sanse dobiti gradjevinsku dozvolu…ali mora postojati nacin da se sve vrati u prvobitno stanje.Sto mi je ciniti?Sto treba ishodovati,a da se ne zove gradjevinska dozvola…?
Hvala!Lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje Suzanna,
vaš slučaj se može gledati kao rekonstrukcija ili izgradnja novog dijela zgrade na temelju postojećeg. Procedura je jednaka kao i kad na mjestu stare kuće gradite novu. Važno je da je ono što je bilo izgrađeno prije, bilo zakonito tj. da je pokriveno dozvolom, ozakonjeno i sl. Tada možete napraviti novu zgradu ili rekonstrukciju u postojećim gabaritima bez ikakvih problema.
Za tu novu gradnju na mjestu postojeće radi se glavni projekt i ishodi građevinska dozvola.
Ukoliko je ta vaša uklonjena zgrada koju sada pokušavate obnoviti, pomoćni objekt (garaža, kućica za alat i sl.) tada vam je dovoljan glavno projekt bez ishođenja dozvole. Sve prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima.
srdačan pozdrav
Meri kaže
Kupila bih gradevinsko zemljiste u blizini Zadra 500 m2 i stavila mobilnu kucicu od 26 m2 u kojoj bih zivjela zastalno. Da li mogu dobiti kucni broj i upisati se u gruntovni list kao i sa obicnom gradnjom jer bih ju pricvrstila za zemlju i napravila cokl i malu terasicu?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Meri,
za “montažnu” kuću procedura je jednaka kao i klasičnu gradnju. Potreban je glavni projekt i građevinska dozvola, a nakon gradnje i uporabna. Kuća mora biti izbedena u skladu s današnjim standardima života i gradnje, tj. ne može biti improvizacija koja ne osigurava sanitarne uvjete, sigurnost od požara i sl.
O montažnim kućama možete pročitati i naš tekst pod Građevinska dozvola za montažne kuće ili pogledati video
Sanja kaže
Poštovani,
od 2012. god . živimo u obiteljskoj kući, koja ima građ. dozvolu od 2005.
Gradili smo 7 godina, da bismo uselili u izvana nedovršen objekt (unutra je sve gotovo).
Kuća nije nigdje upisana, a mi smo uselili, dobili adresu, komunalije, ali do danas nismo uspjeli dovršiti: dio krova (ca. 30 m2 je ostalo ravno sa improviziranom izolacijom), pergolu (41 m2) i fasadu.
Sada smo napokon u mogućnosti da sve dovršimo. Napominjem da želimo pokriti dio krova, koji je u gl. projektu ravan i pergolu, tj. trerasu u prizemlju produžiti za 1m, što će povećati pergolu za 8m2.
Objekt ima , po gl. projektu 401 m2.
Molila bih da nam date savjet kojim redoslijedom trebamo ovo odraditi.
Hvala na odgovoru.
Sanja
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
ovdje nema jednoznačnog odgovora i sve ovisi kakva dozvola je izdana i što piše u dozvoli.
Za precizniji odgovor možete nam poslati scan vaše dozvole na mail: dizajnetc@dizajnetc.com
srdačno
Marijana Krstulovic kaže
Postovani,
gledamo za kupovinu poljoprivredno zemljiste u Markusevcu kod Zagreba sa starom, u losem stanju, kucom, ali moze se u njoj zivjeti, koja je bez uporabne dozvole. Trenutni vlasnici zive u kuci. Kako je uopce moguce da ta kuca nije vec srusena? Moze li je se obnoviti i nastaviti zivjeti u njoj? Gdje mozemo provjeriti bez da smo vlasnici da li je na nekoj listi za rusenje i koje dozvole ima?
Lijep pozdrav,
Marijana Krstulovic
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Marijana,
na poljoprivrednom zemljištu se ne smiju graditi kuće za stanovanje već isključivo za poljoprivrednu namjenu. Uskoro ćemo vjerujem napisat i malo konkretniji članak na tu temu.
Navedena kuća može biti zakonita jedino ako je izgrađena prije 1968. ili ako je ozakonjena po minulom Zakonu o postupanju
Obzirom da imate namjeru kupiti kuću najbolje pitati vlasnika da vam pokaže rješenja o izvedenom stanju. Neke se informacije već pomalo uvode online no za sad je sve to u vrlo ranoj fazi.
Ukoliko je kuća zakonita ona se može obnoviti samo u postojećim gabaritima bez proširivanja, dok god je zemljište na kojem se nalazi poljoprivredno.
srdačno
Maja kaže
Poštovani,
Zamolila bi Vas da mi kažete gdje spada vrtna kućica od jelovine 2×2 m kvadratnih kupljena gotova u Pevecu? Da li spada u zakon o jednostavnim građevinama? Služila bi nam za kosilicu i vrtni alat. Živimo u stambenoj zgradi u prizemlju sa vlastitim pripadajućim dvorištem od 120 kvadrata. Kućica ne bi imala temelj niti beton. Da li su potrebne kakve dozvole?
Unaprijed se zahvaljujem
Lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospođo Maja,
ako krenemo od definicije iz Zakona o gradnji da je građevina građenjem nastao i s tlom povezan sklop .., tada se vrtna kućica ne može smatrati građevinom. Tu se onda ne primjenjuje ni zakon o gradnji ni pravilnik o jednostavnim građevinama.
U slučaju da je građevina, tu bi se onda primjenio pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima gdje bi se takva kućica smatrala pomočnim objektom i gdje bi trebalo napraviti projekt i ishoditi uporabnu dozvolu, te imati suglasnost suvlasnika vaše stambene zgrade.
srdačno
Neso1982 kaže
Poštovani,
Imam građevinsku dozvolu za nadogradnju prizemnice (120m2) izdano 02/2017.
Zbog financijske situacije nije se pristupilo gradnji te js kolko vidim na samoj dozvoli ista prestala važiti nakon 3 godine (03/2020).
Koja je procedura i dali se uopce moze ista produljiti ili se mora raditi nova i novi glavni projekt?
Hvala puno,
Nebojsa
Dizajnetc kaže
Poštovanje Nešo,
postojala je mogućnost produljenja građevinske dozvole no to je trebalo napraviti dok je još bila na snazi. U ovoj situaciji bi sada bilo potrebno ponoviti postupak.
srdačno
Antica kaže
Interesita me da li je 1977.g bila potrebna gradjevinska dozvola za nadogradnju kuce za koju smo posjedovali uporabnu dozvolu. Elektroenergetsku suglasnost smo dobili na osnovu ulorabne dozvole. Kuca je ucrtana.
Dizajnetc kaže
Da, uvijek je bila potrebna građevinska dozvola za nadogradnju, jedino što se ta dozvola nije uvijek zvala građevinska već je nosila tijekom prošlosti razne nazive.
Marko kaže
Postovani
Zelimo kupiti kucu na Omiskoj rivijeri radi turistickog najma. Kuca ima pravomocno Rijesenje o izvedenom stanju i namjena joj je poslovna. Za turisticku kategorizaciju treba napraviti prenamjenu u stambenu namjenu a za bolji najam trebalo bi i napraviti bazen. Zanima nas da li je to moguce s obzirom na slijedece cinjenice.
Prema prostornom planu parcela je u zoni zastitne sume. Na katastru za parcelu stavka “Nacin uporabe i zgrade” kaze POSLOVNA ZGRADA i DVORISTE dok su parcele oko nje su PASNJACI. Nadalje, Geoportal je parcelu oznacio kao JAVNE POVRSINE (isto kao i ostale gusto izgradjene povrsine) dok su okolne parcele oznacene kao ZASTITNA SUMA.
Znaci, pitanje je da li se, nacelno, legalizirana kuca u zoni zastitne sume moze prenamjeniti u stambenu, te da li se na takvoj kuci moze izgraditi bazen, u dvoristu ili na mjestu koje bi se dobilo rusenjem dijela kuce, imajuci u vidu podatke sa katastra o “Nacinu uporabe”.
Na internetu je puno clanaka o tome kako do legalizacije ali skoro nista o pravnom statusu objekta nakon legalizacije. Stoga vas molim vas da objasnite, razliku u mogucnostima nadogradnje, rekonstrukcije, rusenja, dodavanja bazena, itd na legaliziranom objektu u gredjevnoj, negradjevnoj i poljoprivrednoj zoni, odnosno sto je dozvoljeno raditi kod takvih objekata te kako je odnos namjene parcele i zone u kojoj se nalazi, kao u navedenom slucaju. Nadam se da ne trazim previse.
Nadalje, ako postoje pravne osnove za ovako nesto, tj. ako je ono sto zelimo potpuno legalno, zanima me da li vasa firma moze pomoci pri izradi i ishodjenju dokumentacije te projektiranju, izvedbi i nadzoru, ili bar necemu od navedenog.
Unaprijed hvala i velike pohvale za vasu firmu i web stranicu, samo tako dalje.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Marko,
odgovor na vaše pitanje je vrlo kratak. Pravni status građevine je onakakav kakav je utvrđen ozakonjenjem. Promjena namjene u stambenu bi bila jedino moguća da se vaša zona promijeni u stambenu. Bazen nije moguće graditi jer prostorni plan ne definira takvu mogućnost u području zaštitne šume i ne propisuje parametre za bazene. Jednako je i za bilo kakvu nadogradnju zgrade.
Ukratko zgrada koja je ozakonjena u zoni gdje gradnja nije moguća, može se isključivo rekonstruirati u postojećim gabaritima, što najčešće stoji i u samom rješenju o izvedenom stanju. Nadamo se da smo pomogli da ne uđete u lošu akviziciju.
srdačno