Što se smije, a što ne smije?!
Nerijetko nam dolaze pitanja na temu o gradnji objekata za stanovanje van građevinskog područja te smo stoga odlučili napisati jedan sažetak u obliku pitanja i odgovora.
Što se može graditi na poljoprivrednom zemljištu?
Kako je građevinsko područje namijenjeno za gradnju tako je i poljoprivredno zemljište namijenjeno za poljoprivrednu proizvodnju. Graditi se stoga mogu isključivo objekti poljoprivredne namjene (poljske kućice. staklenici, spremišta za alat, poljoprivrednu opremu i sl.) i to uz uvjet da isti nisu zabranjeni prostornim planom i da je zadovoljena minimalna veličina čestice .
Koja je dopuštena veličina objekta poljoprivredne namjene?
Navedeno je propisano pojedinačnim prostornim planom, a kvadratura objekta često se veže i za minimalnu veličinu poljoprivredne čestice.
Tako primjerice neki planovi dozvoljavaju gradnju gospodarskog objekta od 50m2 na čestici min. površine od 1 ha (10.000m2). Negdje drugdje se može naći mogućnost gradnje poljske kućice do 30m2, na površini od 1.000m2, ili spremišta za alat do 10m2, na 500m2 i sl. Dakle sve kako je definirano prostornim planom vaše općine.
Treba li mi za takav objekt građevinska i uporabna dozvola?
Da, za gore spomenute objekte potrebna je građevinska i uporabna dozvola. Iznimno, za objekte koji se ne upisuju u katastar, a to su objekti manji od 10m2 tlocrtne površine, uporabna dozvola nije potrebna.
Neke kategorije poljoprivrednih objekata kao što su plastenici, nadstrešnice za smještaj stoke i sl. ne trebaju ni glavni projekt ni građevinsku dozvolu, no oni nisu glavna tema ovog članka.
Mogu li se objekti kao što su gospodarski objekti i poljske kućice na poljoprivrednom zemljištu koristiti za stanovanje ili najam turistima?
Ne. Namjena mora biti isključivo poljoprivredna, a sve drugo je nezakonito.
Zgrade za stanovanje i najam spajaju se na odgovarajuću komunalnu infrastrukturu, trebaju zadovoljiti uvjete sigurnosti korištenja, sanitarne uvjete, protupožarnosti, i dr., dok zgrade poljoprivredne namjene nemaju sve te zahtjeve .
Imam ozakonjenu kuću na poljoprivrednom zemljištu, mogu li kuću proširiti i pored nje napraviti bazen?
S obzirom na to da se kuća nalazi na poljoprivrednom zemljištu, tada se i primjenjuju pravila za poljoprivredno zemljište.
Kuću je, obzirom da je zakonita, moguće održavati i rekonstruirati u postojećim gabaritima, no nadogradnje i gradnje pomoćnih građevina poput bazena nisu moguće.
IZNIMKE – Postoje neke iznimke kada se objekt za stanovanje može graditi van građevinskog zemljišta.
– moguće je graditi objekt za stanovanje i pomoćne građevine za vlastite potrebe na čestici minimalne veličine 20 ha (200.000 m2)
– ako se radi o objektu za potrebe seoskog turizma, minimalna veličina čestice je 2 ha (20.000m2), dok je u obalnom pojasu 3 ha (30.000m2).
Ako imate pitanja na navedenu ili drugu temu iz gradnje, slobodno postavite pitanje na dnu ove stranice, a svakako se pretplatite i za newsletter kako bi prvi čitali najnovije objave.
Damir kaže
dali mogu na poljoprivredno zemljiste postavit montaznu kucu i ako mogu sta mi je potrebno od dokumentacije
Dizajnetc kaže
Poštovanje Damir,
pravila za “montažne” kuće jednaka su kao i za sve ostale načine gradnje. Potreban je projekt i građevinska dozvola.
Važno je napomenuti da Zakon o gradnji ne prepoznaje termin “montažna kuća” iako se tu često aludira na gradnju od prefabriciranih elemenata.
Na koncu, svaka se kuća na neki način montira, bilo to drvom, ciglom ili nekim drugim materijalom. Zakon je jednak za sve oblike gradnje.
srdačno
Ivo kaže
Imam parcelu od 45 000 m2(teško obradiv krški pašnjak) i postavio bi mobilni objekt u svrhu prezentacije vlastitih proizvoda OPGa. Nigdje ne mogu naći zakon niti izjavu koja mi definira da to smijem ili ne smijem. U lokalnu samoupravu sam išao po upit za ‘lokacijsku informaciju’ gdje sam nakon mjesec dana naganjanja dobio odgovor koji je ustvari bio copy past prostornih planova i drugih nacrta, uglavnom bez konkretnog odgovora. Što mi je raditi?
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
45 000m2 bi svakako trebalo biti dovoljno zemljište za potrebe OPG-a obzirom da je 2 ha propisani minimum. Odredba o mogućnosti gradnje zgrada na negrađevinskom zemljištu nalazi se u članku 44. stavak 10. Zakona o prostornom uređenju.
Za druge detalje važno je držati se i odredbi prostornog plana koji ne smije biti u koliziji s navedenim zakonom.
srdačan pozdrav
Fran kaže
Pozdrav, da li mogu staviti mobilnu kucicu na poljoprivredno zemljiste bez ikakvih dozvola? Da li se takva mobilna kucica vodi isto kao i automobil?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Fran,
mobilne kućice, kamp kućice i sl. ne smatraju se građevinama i one podliježu pod odredbe komunalnog reda i ingerencija su komunalnog redara. Da, na neki način bi se moglo gledati kao i ostavljanje vozila na poljoprivrednom zemljištu. Kada je to trajnog karaktera, svakako može biti problem, jer su mjesta za kampiranje uglavnom definirana.
srdačno
Duravko Rak kaže
Dubravko Rak imam pitanje ,da li mogu postaviti montažnu kućicu na zemljištu od 1300 kvadrata 1200 je poljoprivredno 100 građevinsko i cijela parcela cijelom dužinom je uz građevinsko područje s tim da jedan mali dio ulazi u građevinsko područje. Šibenska Dubrava
Dizajnetc kaže
Poštovanje Dubravko,
ako se radi o stambenom objektu, on može biti građen samo na građevinskom zemljištu. Kod vas je potencijalni problem što je građevinski dio zemljišta premali i po svemu sudeći neadekvatan za gradnju. Idealno bi bilo dokupiti (proširiti) česticu sa strane ili dio susjedne čestice ako ste u mogućnosti.
srdačno
Tomislav kaže
Poštovani
Pročitao sam ovaj tekst o gradnji na poljoprivrednom zemljištu i pošto imam legaliziran objekat na zemljištu koje nije građevno (prva parcela do građevnog pojasa) nego je upisano kao vrt i površine je 360m2, objekat ima i struju i vodu, a zanima me da li se može napraviti terasa uz objekat u ravnini zemljišta veličine 15-16 m2 i da li trebaju dozvole?!
Ujedno me intresira na koji način i koji je postupak da česticu prenamjenim u građevnu jer i desno od mene je građevna i ispred mene je građevna i ima infrastrukturu.
Hvala i srdačan pozdrav!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Tomislav,
građenje staze ili platoa na tlu ne iziskuje projekt i ni dozvolu (Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima), tako da u tom pogledu ne biste trebali imati problema. Svejedno je dobro prethodno provjeriti i prostorni plan u slučaju da nisu navedena neka ograničenja u tom pogledu.
Što se tiče prenamjene to je jedino moguće kod promjena prostornog plana gdje biste se trebali uključiti kada se ona najavi i imati valjanu argumentaciju.
srdačno
Borna kaže
Poštovanje,
razmišljam o kupovini poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji od 2000 m2 pa me zanima jedna informacija. Je li potrebna ikakva dozvola za postavljanje brodskog kontejnera veličine 21m2 koji bi služio kao ostava za poljoprivredni alat ili je moguće samo ga postaviti bez obavještavanja nadležnih vlasti?
Unaprijed zahvaljujem i lijep pozdrav želim.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
u situaciji kada bi išli graditi trajni objekt od kontejnera ili dijelova kontejnera tako da isti trajno povežete sa zemljom procedura je kao i za svaku drugu gradnju. Potrebna je dozvola.
U slučaju da samo postavite kontejner, kao što bi možda postavili kamp kućicu, navedeno se smatra zahvatom u prostoru koje nije građenje. U tom slučaj riskirate da od komunalnog redara, koji ima funkciju i poljoprivrednog redara dobijete kaznu uz nalog da se isti ukloni sa zemljišta.
srdačno
Borna kaže
Hvala Vam na odgovoru,
Ako biste mi mogli pojasniti termin “povezati sa zemljom”, znači li to imati neku vrstu temelja ili to znači da je pokretno, primjerice na kotačima?
Isto tako, kakav je protokol s vrtnim kućicama iz Bauhausa koje su uglavnom ispod 10 kvadrata pa se smatraju jednostavnim građevinama, ako se to uopće može nazvati građevinom?
LP
Dizajnetc kaže
Da treba imati neku vrstu temelja i biti trajnog karaktera. Kućice iz Bauhausa kako ste naveli nebi se mogle nazvati građevinom i gledale bi se više kako zahvat u prostoru koji nije nastao građenjem. Jednako kao i kontejner.
srdačno
Leo kaže
Poštovani,
Planiram ishoditi građevinsku dozvolu za poljsku kucicu od 20 m2 na poljoprivrednom zemljistu.
Sve ce biti u skladu sa Prostornim planom u pogledu svih parametara (velicine parcele koja je u ovom slucaju min 2000 m2, udaljenosti od međe itd.).
Molim misljenje 2 pitanja:
1. Da li se nakon izgradnje navedene poljske kucice moze ispred nje betonirati plato i staviti nadstresnica od cca 15m2, sve prema Pravilniku o jednostavnim građevinama? Pitam iz razloga sto u Pravilniku pise da se to moze raditi na građevnim cesticama postojece zgrade, a ovo je ipak poljoprivredna cestica?
2. Vezano za gornje pitanje, da li je navedena poljoprivredna cestica vec sada (ili u krajnju ruku nakon dobivanja dozvole) ”građevna čestica” pa se moze primjeniti spomenuti Pravilnik, a obzirom da se u definiciji građevne čestice ne spominje da ista mora biti u građevinskom podrucju vec da mora biti u skladu sa prostornim planom, imati pristup i dr.?
Unaprijed zahvaljujem na trudu i odgovoru na ova dva komplicirana pitanja.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Leo,
za nadstrešnicu na poljoprivrednom zemljištu potrebno je vidjeti što piše u prostornom planu. Jer i kad se sagradi poljoprivredna kućica, zemljište je i dalje poljoprivredno i za njega vrijede takva pravila.
srdačno
Goran Capan kaže
Postovani, moze li se na poljoprivrednog zemljistu velicine 2000 m2 izgraditi kucica na stablu u svrhu iznajmljivanja?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Goran,
Ako je zemljište poljoprivredno onda tako što nije moguće. Navedeni zahvat je moguć samo ako je namjena takva da dozvoljava gradnju takvih vrsta objekata, a to je definirano prostornim planom.
srdačno
Ivan kaže
Prije svega hvala što se bavite ovim temama. Moja dvojba je sljedeća – može li se na privatnom poljoprivrednom zemljištu na obali postaviti:
a) tiny-house na prikolici s kotačima
b) prefabricirana “građevina” ili kontejner
te u nekoj od njih povremeno boraviti? Naslućujem da je odgovor ne, u kojem slučaju, što je potrebno ishodovati da bi se to moglo napraviti? Zemljište je oko 35.000 m2.. Puno hvala!
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
da kako smo prethodno odgovorili na slično pitanje, tiny-house na kotačima ili kontejner se smatra zahvatom u prostoru koji nije građenje. Jednako je i za kamp kućice i druge slične zahvate. Navedeno spada pod ingerenciju komunalnog redara koji ima ovlasti i poljoprivrednog redara.
Obzirom da je vaše zemljište dosta veliko, svakako bi bilo uputno provjeriti mogućnost gradnje objekta za potporu poljoprivredi (gospodarski objekt do 50m2, kućica za alat i sl.). Sve je to definirano u prostornom planu vaše Općine.
srdačno
Ella kaže
Poštovani,
zanima me koliko veliko treba biti poljoprivredo zemljište da bi se na njega stavio montažni objekt ?
Radi se o poljoprivrednom zemljištu, koji je u građevinskoj zoni, al pošto je zemljište cca 500m2 na njega se nemože gradit ništa. Zanima me ako se zemljište ostavi kao poljoprivredno dali se može na njega stavit montažni objekt.
Hvala lp
Dizajnetc kaže
Poštovanje Mirela,
za “montažni” objekt vrijede ista pravila kao i za bilo koju drugu konstrukciju. Potrebno je dakle graditi s dozvolom, a minimalna potrebna površina zemljišta varira od općine do općine. Drugim riječima to je informacija koju ćete naći u prostornom planu vaše općine. Prostorni planovi dostupni su na internetu, a obzirom da ih nekad nije jednostavno čitati, možete se uputiti u odjel graditeljstva vaše općine i pitati direktno.
srdačan pozdrav
Ivan kaže
OPG ide u postavljanje mobilnog objekta(na kotaču) u svrhu prezentacije vlastitih poljoprivrednih proizvoda.
Obzirom da navedeno postavljanje po zakonu o gradnji ne predstavlja građevinski zahvat, da li je potrebna određena potvrda ili suglasnost za ‘parkiranje’ navedenog mobilnog objekta na vlastitoj parceli od 4,45 ha(krški pašnjak nagiba 5%).
Upravni odjel za urbanizam lokalne samouprave nije nadležan za izdavanje ikakvih dokumenata ili suglasnosti koji ne spadaju pod gradnju i građenje, što postavljanje mobilnog objekta nije.
Moje pitanje je, koje još dozvole i/ili neki drugi dokumenti su potrebni da bi se postavljanje realiziralo?
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
navedeno se smatra zahvatom u prostoru koji nije građenje i za njega se ne izdaje građevinska dozvola niti se radi projekt. Navedeno ulazi pod ingerenciju komunalnog redara koji ujedno ima i ovlasti poljoprivrednog redara tako da je to pitanje više za njih.
srdačan pozdrav
Bosiljko Mlikota kaže
Postovani
Zanima me veličina poljoprivredne kućuce koju bih napravio na Drveniku Velikom na čestici od 6100 kvadrata karakteriziranoj kao šuma i pašnjak?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Bosiljko,
nema univerzalnog pravila na razini države tako da ćete taj parametar naći u prostornom planu vaše općine.
srdačno
marko kaže
DOBRO JUTRO S ŠTOVANJEM!
Molim Vas iz Vašeg iskustva, pošto imam ekonomsko dvorište,
bio je objekt ali uklonjen od vlasnika.
Sada je tu voćnjak a moje pitanje glasi;
Dali se po Vašem iskustvu a imate ga, može izgraditi 60m2 natkrivenog i zatvorenog prostora, kao po Zagorju i Slavoniji objekti kao vikendice na poljoprivrednom s voćnjakom.
dok je u mom papiru EKONOMSKO DVORIŠTE, kratko po Vama, dali bi mogao da dobijem taj papir, ili samo postaviti objekt na svoju djedovinu. HVALA EKIPA I SRDAČAN VAM POZDRAV! Sretno!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Marko,
samo postaviti objekt na djedovinu bez ikakvih papira i zadovoljavanja prostornih parametara nije moguće. Da je moguće brzo bi uništili djedovinu i vrijednost djedovine. Kako sebe tako i svojih susjeda. To se na žalost dijelom i dogodilo nezakonitom gradnjom.
Dakle sve vikendice po Zagorju bi trebale biti zakonite s dozvolom ili ozakonjene po minulom zakonu. U slučaju nezakonitosti problem nije samo mogućnost da se gradnja ukloni ako je netko prijavi, već je problem i s gospodarenjem takvom nekretninom (kupnja/prodaja, iznajmljivanje, nasljeđivanje i sl.)
Dakle, za svaku zgradu treba ishoditi dozvolu. Iznimno pomoćni objekti na istoj čestici gdje je i osnovna zgrada ne trebaju građevinsku, ali moraju imati glavni projekt i biti izgrađene po prostornom planu. To je u suštini isto kao i kad se ide na dozvolu osim što se ona tu formalno ne ishodi.
Za klijeti, poljoprivredne kućice i druge gospodarske objekte koji nisu pomoćni objekti na čestici osnovne zgrade bitna je dakle građevinska dozvola.
srdačno
Ivan kaže
Poštovani,
znam da je ovaj dio za poljoprivredne čestice, ali morat cu napravit iznimku i pitat Vas za građevinsku česticu. Dakle, zanima me da li se na građevinskoj čestici koja je u građevinskoj zoni smije asfaltirat površina cca 1000m2 koja bi služila za parking i prometno vježbalište potrebe autoškole ako ta ista čestica nije u industrijskoj zoni? Isto tako da li mora biti neki razmak između međe susjeda ili ne? Molim za objašnjenje i savijet. Hvala!
Lp!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivan,
generalno je pravilo da se kod gradnje kuća mora držati određeni postotak zelenih površina koji se ne smije asfaltirati, a taj postotak je propisan prostronim planom. Kod vas je ipak drugačiji slučaj i obzirom na veličinu zahvata za samo asfaltiranje trebate ishoditi građevinsku dozvolu za građevinu niskogradnje. U samom postupku ćete od javnopravnih tijela dobiti posebne uvjete koje je potrebno zadovoljiti (primjerice hrvatske vode: odvodnja, smanjenje procjednih površina, djelovanja ulja i sl.)
To je dakle zahvat koji se mora svakako izvesti s dozvolom.
Za pitanje da li zona može biti građevinska ili mora biti industrijska, potrebno je provjeriti što dopušta vaš prostorni plan, jer svi planovi nisu isti.
srdačno
Petar kaže
Dobra večer. Poštovani!
Iman jedno pitanje u vezi poljoprivrednog zemljišta i kome se obratiti, iman dosta teških zdravstvenih problem i dijagnioza MCS prevelika osjetljivost na kemikalije, drugi stupanj tjelesnog oštecenja i nesposobnost za rad os centra za zdravstvena vjestačenja. U zdravstvenoj dokumentaciji navode da strogo trebam boraviti u nekontaminiranom okolišu, gdje nema ništa i nitko u blizini mene, jer me bilo koji miris dovodi do dramastične situacije, gubljenje svjesti, zaboravljanje, i nekoliko puta da samog gubitka život od velike koncentracije mirisa, pa me zanima da li bi zbog takvog stanja i potpune lječničke dokumentacije na polljoprivrednu parcelu od 2150 kvadrata mogao postaviti mobilnu kuču na kotačima, odnosno smo sklopivi montažni objekt sa svojim izvorima struje, tank za vodu, i sanitarni čvor sa prikupljanjem fekalja.Parcela se nalazi 60 kilometar od Splita, dalmatinska zagora, pod općinom Muć. Da mi se odobri postavljanje o jekta, hvala.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Petar,
Zakon o gradnji ne predvđa takve iznimke. Dok samo kampiranje je moguće u područjima koja su definirana za kampiranje.
srdačno
Ivan kaže
Poštovani,
U tekstu ste naveli da je iznimka kod građenja slijedeća: “– ako se radi o objektu za potrebe seoskog turizma, minimalna veličina čestice je 2 ha (20.000m2), dok je u obalnom pojasu 3 ha (30.000m2).”
Prilikom traženja definicije obalnog pojasa pronašao sam slijedeće: “Zaštićeno obalno područje (u daljnjem tekstu: ZOP) obuhvaća sve otoke, pojas kopna u širini od 1000 m od obalne crte i pojas mora u širini od 300 m od obalne crte i ucrtava se na Hrvatskoj osnovnoj karti”.
Dali pod obalni pojas ulaze i poljoprivredna zemljišta 10-ak kilometara udaljena od mora ako se nalaze na otocima.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivan,
1.000m udaljenosti od obalne crte je jednako pravilo za kopno i za otoke. Po svemu sudeći zemljište na otoku 10 km od mora tada nebi bilo u ZOP-u.
srdačno
Sanela kaže
Postovani,
Imam legalizurani objekat (70 m2) sa uporabnom dozvolom na poljopruvrednom zemljistu od (1000m2). Zanima me da li mogu pored toga objekta sagraditi pomocni objekat, ako mogu ,koliko kvadratnih metara je dozvoljeno sagraditi?
Lp, Sanela
Dizajnetc kaže
Poštovanje Sanela,
obzirom da je područje oko vašeg legaliziranog objekta poljoprivredno, za njega i dalje vrijede pravila prostornog plana za poljoprivredna zemljišta. Drugim riječima nemate mogućnost izgradnje pomoćnog objekta u funkciji osnovne zgrade, ali je možda moguće izgraditi objekt poljoprivredne namjene ukoliko je čestica dovoljno velika. 1.000m2 se čini relativno dovoljno za neke općine no detalje biste trebali provjeriti u prostornom planu.
srdačan pozdrav
Antonio kaže
Poštovani,
Imam poljoprivredno zemljište od 35 000m2 na području grada Vodica i želja mi je baviti se agroturizmom, interesira me smijem li i koliko graditi na spomenutoj parceli, te kome se obratiti za poduzimanje daljnjih koraka.
Hvala.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Antonio,
Obratiti se odjelu za urbanizam i graditeljstvo, te vidjeti koji su minimumi za gradnju poljoprivrednih objekata i kakvi se poljoprivredni objekti mogu graditi.
To sve stoji u prostornom planu vaše općine koji bi trebao biti dostupan i na internetu.
srdačno
Marko kaže
Dragi Dizajnetc, samo vam zelim zahvaliti n ogromnoj pomoci koju pruzate svima nama.
Lijep pozdrav,
Marko
Dizajnetc kaže
Poštovani Marko,
puno vam hvala na lijepim riječima. To nam je najljepša potvrda da dobro činimo, i jednako tako poticaj za dalje.
srdačan pozdrav
Ati kaže
Poštovani ,otac je kao branitelj prenamjenio poljoprivredno zemljište u građevinsko ,te sagradio kuću od 49m2 prije 2011.Kuća je legalizirana i ima uporabnu dozvolu,zanima me dali mogu sagraditi nadstrešnicu od 18 m2 naslonjenu na kuću i bazen od 7×3 poliesterski ukopan u zemlju za seoski turizam u okolici benkovca.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Atilio,
u prostornom planu vaše općine je potrebno provjeriti što je sve dozvoljeno graditi u sklopu OPG-a.
srdačno
Danijel Pustički kaže
Poštovani imam parcelu djelomicno građevnu djelomi no poljoprivrednu od 3600 m2 u Zagrebu opcina sesvete zanima me sto mi je potrebno za gradnju objekta poljoprivredne namjene od 50 m2 i da li je potrebna kakva dokumentacija za postavljanje građevinskog kontenjera kao sptemista ,smijem li napraviti betonsku plocu ispod kontenjera bez dozvole ili da kontenjer postavim na betonske babice ima li razlike unaprijed Hvala..
Dizajnetc kaže
Prostorni planovi se razlikuju od općine do općine tako da bi trebalo proučiti prostorni plan konkretno za Sesvete. Kontejner se ne može postaviti samo tako jer iako nije građenje smatra se zahvatom u prostoru i može biti sankcioniran od strane komunalnog redara. Nalijevanje betonske ploče se smatra početkom građenja što se ne može raditi bez dozvole.
srdačno
Robert kaže
Poštovani,
ako mi možete pomoći oko jedne nedoumice.Naišao sam na oglas gdje se prodaje poljoprivredno zemljište a isto tako ispod odmah i piše da je namjena stambena.Doduše u daljnjem opisu zaista i piše da trnutno nije dozvoljena gradnja ali ipak mi je nejasan taj pojam da je namjena stambena.Inače zemljište je na obalnom području 1500 kvadrata.
Hvala unaprijed na odgovoru.L.p.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Robert,
ako se radi o poljoprivrednom zemljištu onda ne može biti stambena namjena. Najbolje je uzeti broj čestice i pogledati u prostornom planu u kojem se području zemljište nalazi tj. koja mu je namjena.
srdačno
Robert kaže
Hvala Vam puno na odgovoru.
Srdačan pozdrav.
Valentina Miškulin kaže
Poštovani,
Ne zamjerite, vjerojatno je već odgovoreno ali ne mogu naći, zanima me da li se može na vikend parceli (u naravi suma) 950m2,Duga Uvala, postaviti mobilna kućica ili kamp kućica? Legalno gledano. Unaprijed zahvaljujem
Dizajnetc kaže
Ne osim ako se ne radi o kampu ili prostoru predviđenom za takvu namjenu.
srdačno
ana kaže
Oprostite, imam pitanje na Vas odgovor. Prije je spomenuto da “…tiny-house na kotačima se smatra zahvatom u prostoru koji nije građenje. Jednako je i za kamp kućice i druge slične zahvate.” To sam protumacila da se ipak smije postaviti kamp kucica na poljoprivrednom zemljistu? Ili ipak zavisi o tome da mora biti na kotacima, a da jednostavne kamp kucice koje nisu zabetonirane za tlo i dalje ne spadaju u dozvoljeno? Nadalje, ne znam jel itko dolje spomenuo, al sto je s “glamping” satore: jel oni spadaju u mobilne konstrukcije bez zahtjeva za dozvolom? Velika hvala na pomoci svima nama! Veoma smo zahvalni za vase savjete!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ana,
Ako smo dobro shvatili pitanje da li se drugačije tretiraju kamp kućice na kotačima i one trajno fiksirane za zemlju kada se one postavljaju na poljoprivredno zemljište, u konačnici nema bitne razlike. One nisu predviđene za postavljanje na poljoprivredna zemljišta. Ukoliko ostavite kućicu na kotačima na poljoprivrednom zemljištu imati ćete reakciju komunalnog redara. U slučaju da ju fiksirate opet ćete imati reakciju komunalnog redara ili građevinske inspekcije.
Na koncu, koliko nam je poznato i kampiranje je moguće isključivo u područjima gdje je to dozvoljeno.
Što se tiče šatora za glamping, oni su uneseni u zadnje izmjene pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima. Mogu se (g)raditi bez projekta i dozvole, no isključivo u područjima gdje su predviđeni i dozvoljeni prostornim planom.
srdačno
Ivan kaže
Poštovani,
gradio bi poljsku kućicu – prizemnicu od 30 kvadrata na poljoprivrednoj čestici od cca 4000 kvadrata u Brezovici (Grad Zagreb – Jug). Probao sam na internetu naći prostorni plan i što je dozvoljeno ali ne mogu pronaći. Znate li jeli to dozvoljeno?
Potrebno mi je i za alat i za traktor kosilicu – tako da mi je 10 kvadrata malo za alatnicu.
Hvala na odličnom članku!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ivan,
ne znamo ovako napamet. Trebalo bi istražiti u prostornom planu. Ukoliko nije dostupan na internetu, najbolje se uputiti u odjel za graditeljstvo vaše općine i direktno pitati. Obzirom da se radi o objektu za poljoprivredu i da čestica ima primjerenu veličinu postoji vjerojatnost da je tako što moguće.
srdačno
Vjeko kaže
Poštovani,
Prije svega, hvala na odličnom članku i trudu koji ulažete u praćenje i odgovaranje na sve komentare!
Zanima me mogu li na negrađevinskom zemljištu postaviti kućicu na drvetu veličine cca 6m2, isključivo u rekreacijske svrhe. Prema svemu što sam do sada uspio zaključiti je da ovo nije građenje (nije trajno povezano s tlom), a nije ni pokriveno pravilnikom o zahvatima u prostoru koji se ne smatraju građenjem, a za koje se izdaje lokacijska dozvola.
Puno hvala!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Vjeko,
dobro primijećeno. Kada bi se oslanjali na striktnu definiciju građevine zaista se na prvu čini da kuća obzirom da je na stablu nije građevina jer nije povezana s tlom. Osim ako se ne smatra da je s tlom posredno povezuje stablo.
Ipak treba imati na umu da se radi o zgradi (definicija po Zakonu o gradnji: zgrada je zatvorena i/ili natkrivena građevina namijenjena boravku ljudi, odnosno smještaju životinja, biljaka i stvari).
Generalno zgrade na drvetu do 20m2 pokrivene su Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima Članak 5a.
Konačno, ono što vam je najvažnije provjeriti je da li prostorni plan vaše općine dozvoljava ovakve zahvate i gdje su oni dozvoljeni.
Hvala još jednom na lijepim riječima i srdačan pozdrav.
Damir Bua kaže
Pozdrav iz Kali na otoku Ugljanu imam pitanje u vezi gradnje i gradjevinske dozvole na poljoprivrednom zemljištu . .za izgradjeni objekat tipa Poljske kućice dimenzije su 18 kvadrata na parceli od 1000 kvadrata hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Damir,
trebate vidjeti u vašoj općini koji su uvjeti za gradnju poljoprivrednog objekta. Koja je minimalna veličina parcele i dozvoljena veličina objekta. Na temelju toga radi se projekt i ishodi se građevinska dozvola.
srdačno
Frano kaže
Postovani,
Na poljoprivrednom zemljistu bi htio napravit ogradni zid od kamena visine 1m da se ogradim od susjeda, da li to smijem?Citao sam prostorni plan ali nigdje ne spominje ogradne zidove za poljoprivredno zemljiste.Vrijedi li ovdje pravilo iz zakona o jednostavnim gradevinama?Posto granicim sa lokalnim putem koliko bi taj zid trebao bit odmaknut od puta?
LP
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Frano,
u prostornom planu bi trebalo pisati što se smije graditi na poljoprivrednom zemljištu i pod kojim uvjetima. U slučaju da se to ne navodi po svemu sudeći takav zahvat nije moguć.
Sam pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima definira dokumentaciju koja je ili nija potrebna za gradnju no to se odnosi samo na područja gdje je takva gradnja dozvoljena.
srdačno
Frano Skero kaže
Poštovani,
Hvala vam na odgovoru.Postoji cak mogucnost da je to zemljiste građevinsko ali je samo oko 50 m2.Pise po zakonu da ja moram ogradit svoje zemljiste posebno desnu stranu gledano s puta.Da li to sto mijenja na stvari ako je građevinsko a male kvadrature?U prostornom planu pise da se ogradni zid stavlja iza regulacijskog pravca ali ne pise koliko od puta pa znaci li to da ja mogu doc na svoju granicu?
LP
Dizajnetc kaže
Možda možete ako je cesta dovoljno široka. Za to biste ipak trebali provjeriti u općini da vidite gdje je regulacijska linija i kakav se zid može zidat.
srdačno
Mateo kaže
Poštovani, imam ucrtanu kuću i štalu( u ruševnom stanju) , međutim sve se nalazi na poljoprivrednom zemljištu (zaštitna šuma je namjena zemljišta oko tih zgrada) da li se može na Općini zatražiti da se može graditi nešto na navedenom području? budući da su objekti nekad bili tu, i ucrtani su
hvala unaprijed
Dizajnetc kaže
Poštovanje Mateo,
zgrada mora imati elemente zgrade (zidovi, strop ili krov) da bi se smatrala zgradom te bi trebala biti zakonita da bi se mogla obnoviti. Ako se je građena prije 1968. tada se smatra zakonitom ako fizički još uvijek postoji.
Postoje neke općine koje uvažavaju da zgrada i nije baš cijelovita da se prizna za rekonstrukciju tako da bi po nama bio najbolje da informaciju i konkretno mišljenje potražite u vašoj općini.
srdačno
Zdravko kaže
Poštovani,
zanima me gradnja građevine u funkciji pružanja ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu. Najme u prostornom planu stoji : ”minimalna površina pripadajućeg zemljišta iznosi 3,0 ha unutar prostora ograničenja, odnosno 2,0
ha izvan prostora ograničenja,
– unutar minimalne površine moguće je izgraditi do 3 objekta za
pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu ukupne površine do 400 m2
GBP prizemne etaže i do 1000 m2
GBP podrumske etaže sa turističkim kapacitetom do 20 osoba .
Negdje sam pročitao da se površina ne odnosi u na 3,0ha odnosno 2,0ha u komadu ( ukupna površina na jednoj čestici) već to može biti na više čestica koje su na vašem OPG-u i koje ukupno daju površinu 3,0ha, odnosno 2,0ha,dali je to moguće i kolika mora biti površina čestice na kojoj se gradi građevina?
Srdačan pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje Zdravko,
da to je moguće. Nekad se prihvaća da se radi o više spojenih čestica, a nekada je uvjet da se radi o jedinstvenoj čestici. Za te detalje morate provjeriti što eksplicitno navodi vaš prostorni plan.
srdačan pozdrav
Mladen kaže
Poštovani, kupio sam zemljište od 6.000 m2, na kojem su 2 čestice u građevnoj zani, a ostalo je poljoprivredno zemljište. Na jednoj od tih građevinskih čestica je stara kuća građena prije 1968. godine koja je u ruševnom stanju. Pitanje: da li smijem tu kuću srušiti i postaviti novu istih dimenzija na drugu građevinsku česticu ? Koje bi sve dozvole trebao ishodovati ? Ili – da li mogu na toj građevonskoj čestici postaviti poljoprivredni objekat (do 40 m2), s obzirom da imam otvoreni OPG ? Hvala na odgovoru !
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
gradnja nove na temelju postojanja stare kuće moguća je samo ako se radi o istoj čestici. Treba imati na umu da se ruševina čak ne može tretirati kao postojeća zgrada jer po svemu sudeći više nema osnovne elemente zgrade (zidove, strop, krov).
Što se pak tiče poljoprivrednog objekta potrebno je u prostornom planu precizno iščitati što je dozvoljeno graditi na vašem građevinskom zemljištu.
srdačno
Sime kaže
Poštovani,
Hvala na poučnom članku.
Možete li dati vise informacija o iznimci kad se na poljoprivrednom zemljištu može graditi objekt za potrebe seoskog turizma? Spomenuli ste veličinu čestice – jasno. Kojim zakonom je ovo regulirano?
Koliko je maksimalno dozvoljena velicina objekta koji se smije graditi (npr. Na čestici veličine 2ha). Da li se smije graditi vise objekata koji bi površinom zbrojno bili unutar maksimalno dozvoljene veličine? Da li vlasnik može živjeti u takvom objektu ili dijelu istog a ostatak namijeniti za potrebe turizma.
Puno hvala na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Šime,
nema jedinstvenog pravila koje se primjenjuje za sve sredine. Iako generalno takve zgrade mogu ići do 400m2 na čestice od min. 2 ha. Za precizne odredbe potrebno je vidjeti odredbe prostornog plana vaše općine.
srdačno
Ante kaže
Poštovani,
vlasnik sam čestice veličine 1695 m2 i trenutno je namjena – livada. Pošto je zemljište izvan građevinske zone, zanima me ako je moguće podići ogradu, te napraviti malo spremište alata ako se napravi prenamjena zemljišta u voćnjak?
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Ante,
navedene informacije variraju od sredine do sredine i mogu se naći jedino u prostornom planu vaše općine.
srdačan pozdrav
Florijan kaže
Poštovani,
vlasnik sam zemljišta na kojem želim postaviti mobilnu kućicu od 24 m2 + nadstrešnice od 10 m2. Veličina parcele je 700 m2 i nalazi se na Pagu u zoni T3 (turistička zona). Da li je za postavljanje iste potrebna građevinska dozvola ili bilo kakva druga dokumentacija? Naime, postavio sam upit HEP-u za priključak struje, ali mi je zatraženo da moram dostaviti “Pravni akt o gradnji” i drugu dokumentaciju(?).
Dizajnetc kaže
Poštovanje Florijan,
za svaku zgradu je potrebna građevinska dozvola osim za pomoćne zgrade tipa spremišta, garaže i sl. koje su u funkciji osnovne zgrade. No i za te zgrade gdje se ne ishodi građevinska dozvola, potrebno je ishoditi uporabnu dozvolu po završetku gradnje.
Ukratko, da treba građevinska i to je u principu ono što HEP traži da bi se zgrada mogla priključiti.
srdačno
Sanja kaže
Poštovani,
vezano uz iznimku gradnje objekata izvan građevinskog područja a u svrhu bavljenja seoskim turizmom, u situaciji kada se zemljište vodi u zemljišnim knjigama kao pašnjak ili livada, a prostornim planom su ta zemljišta označena kao područje šuma gospodarske namjene, je li moguće u tom slučaju graditi objekt u svrhu bavljenja seoskim turizmom? Je li prostornim ili urbanističkim pravilima moraju isto tako biti definirana takva mogućnost za izgradnju objekata za seoski turizam odnosno ukoliko u prostornim planovima nije predviđena takva mogućnost, moze li se ipak graditi temeljem te zakonske odredbe?
Lijepi pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje Sanja,
ključno je što stoji u prostornom planu. Tamo se točno navodi što se u kojim područjima smije graditi. Zakon o gradnji definira druge stvari npr. za što se ishodi građevinska dozvola, uporabna dozvola, zahtjevi za građevinu i dr.
Krešimir kaže
Poštovani,
imam nekoliko pitanja:
1. koja je pravna razlika između montažne kućice i drvene kućice npr. iz bauhausa?
2. smatra li se takva drvena kućica iz bau objektom koji zahtijeva ikakvu dozvolu ako se montira na metalno postolje bez ikakve betonaže i pričvršćivanja za tlo?
3. smije li se takva kućica postaviti na poljoprivredno zemljište na nekom od nenastanjenih otočića?
4. te ako se smije, kolilka je minimalna potrebna površina zemljišta za kućicu od cca 15m2 pod uvjetom da služi kao pomoćni objekt opg-u?
zahvaljujem unaprijed.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Krešimir,
svaka kuća se na neki način montira (sastavlja). Termin montažna kuća ne postoji u zakonu o gradnji kao posebna kategorija. Dakle uvjeti za gradnju su jednaki za sve kuće bez obzira kako se grade.
Kućica iz Bauhausa se gledajući definiciju građevine po Zakonu o gradnji, ne može smatrati građevinom već je prije instalacija koja bi mogla biti bliže nekim privremenim instalacijama kao što su TOI kućice za sanitarije i sl.
Postavljanje takvih kućica na otočiće je posebno zabranjeno jer se radi o zaštićenom obalnom pojasu.
Ukratko, kako bi vijdlei što je gdje moguće graditi potrebno je pogledati uvjete prostornog plana. Ako prostorni plan ne spominje mogućnost gradnje i vrstu gradnje na nekom području tada gradnja nije ni moguća. Ono što ne ulazi u gradnju, a smatra se nekakvim zahvatom u prostoru spada u domenu komunalnog reda.
srdačno
Krešimir kaže
Poštovani,
zahvaljujem na odgovoru. znači li to da je fizičkoj osobi dozvolu za postavljanje takve kućice nemoguće ishoditi ili ipak ovisi o zakonima lokalne samouprave? pitam zato jer znam za najmanje 2 otočića na kojima se stvarno i gradi (prave građevine izgrađene u turističke svrhe), a uvjeren sam da ih ima puno više
Dizajnetc kaže
Poštovanje Krešimir,
po svemu sudeći se radi o ilegalnim zahvatima koji će se vjerojatno brzo otkriti. Svejedno ako baš želite biti 100% sigurni najbolje je uputiti se u Općinu i pitati sami o čemu se radi i kako je to moguće napraviti.
srdačno
Dizajnetc kaže
Lokalna samouprava ne može ništa dozvoljavati što je mimo zakona o prostornom uređenju i zakona o gradnji. Svakako pogledajte prostorni plan svoje općine i provjerite što je na zemljištu koje vas interesira moguće graditi. Neki otočići imaju tradicijska naselja no to je posebna kategorija, u odnosu na nenaseljeni otok i sl. Zaštićeni obalni pojas je uz nacionalne parkove područje gdje inspekcija prvo reagira.
Antonio curto kaže
Postovanje, imam rusevinu na poljoprivrednom zemljistu.
Dali se na tom istom mjestu moze sagraditi novi objekat?naravno po istim gabaritima, hvala vam puno i l.p.
Dizajnetc kaže
Poštovani,
da bi se na mjestu postojeće kuće mogla izgraditi zamjenska kuća (zgrada) na poljoprivrednom zemljištu. Postojeća mora imati elemente zgrade (vanjske zidove, strop ili krov) te mora biti zakonita.
Odgovor je dakle da ruševina po svemu dueći ne ispunjava te uvjete. Ipak iz prakse znamo da postoje neke nedosljednosti u tumačenju nekih odjela za graidteljstvo i da vam nebi napravili štetu, naš je savjet da pitate direktno u vašoj općini za vaš konkretan slučaj.
Božidar Kurtović kaže
Poštovani,
imam poljoprivredno zemljište od 2300 m2 na kojem želim izgraditi mjesto gdje mogu spremiti alat i poljoprivrednu opremu i zakloniti se od prejakog sunca ili nevremena. Prema Pravilniku lokalne uprave dozvoljena je gradnja poljskih kućica do 12 m2 za koju je potrebna dozvola ( prema vašim dosadašnjim komentarima). Zanima me koja je razlika između spremišta za alat za koje nije potrebna dozvola i poljske kućice obzirom da je po meni ista svrha.
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
po nama u suštini nema razlike dok god se obje koriste za istu (poljoprivrednu) namjenu. Dakle u skladu s namjenom zemljišta na kojem se grade.
srdačno
Mato kaže
Poštovani,
Da li je moguće postaviti na zemljištu (6410m2) tip zemlje oranica kućicu nekih 20 m2 u svrhu pčelarstva i da li je za to potrebns dozvola?
Dizajnetc kaže
Poštovanje g. Mato,
konstrukcija za držanje košnica pčela spominje se u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, članak 2. stavak 1, točka 17. d) i definirano je da za takav zahvat ne treba ni projekt ni dozvola. Ipak prije zahvata potrebno je provjeriti da postavljanje konstrukcije za pčele za konkretno područje nije protivno prostornom planu.
srdačno
Matea kaže
Pozdrav, da li je moguce dobiti dozvolu za gradnju kuce Cca 100m2 na poljoprivrednom zemljistu od 3 hektara.
Postoje li neke iznimke da bi se legalizirao taj dio?
Hvala na odgovoru!
Matea
Dizajnetc kaže
Poštovanje Matea,
legalizacija više nije moguća, a eventualna gradnja kuće te veličine možda bi bila moguća ako se radi o kući u sklopu i za potrebe OPG-a. Navedeno trebate provjeriti u lokalnom prostornom planu.
srdačno
Matej kaže
Poštovani, da li je moguće na poljoprivrednom zemljištu veličine 4000 m2 napraviti auto kamp. Izgraditi sanitarni čvor i tuševe? Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Matej,
samo ako to predviđa prostorni plan vaše općine.
srdačno
Tina kaže
Poštovani,
na početku sve zahvale na strpljivom i ljudskom pristupu i tumačenju nama laicima preapstraktnih odnosa, regula i zakona vezanih za gradnju.
Odgovori su vam itekako razumljivi (što sa institucijama kod kojih pitamo savjet često nije slučaj) i zanimljivi za čitanje i učenje, hvala!
Moje pitanje glasi nekako ovako: kaparirala sam poljoprivredno zemljište u općini u kojoj je na 1000 m2 dozvoljena gradnja spremišta za alat od 30 m2. Sadašnja veličina zemljišta je 2300 m2. Zemljište se nalazi daleko van naselja (3 km) i neophodna mi je gradnja spremišta, kako za alat, tako za sjemenje biljaka ali prostor za odmor od rada.
Zemljište nisam isplatila jer nije gotova parcelacija (rezati će se cca 150 m2 uz rub zemljišta za put susjedu).
U tijeku je izmjena prostornog plana. Još uvijek vlasnik zemljišta predao je u općinu za to zemljište i drugih par koje posjeduje zamolbu da sva ta zemljišta uđu u građevinsku zonu.
Ako ja želim graditi drveno spremište za alat (jer zemljište želim koristiti za poljoprivredne a ne građevinske svrhe) koliko brzo moram započeti gradnju ostave za alat (za slučaj da zemljište ipak uđe u građevinsku zonu), te što se smatra početkom gradnje?
Da li bi nekim oblikom prijave (koji čin bi to bio?) smjela ipak to spremište izgraditi ili ako me zadesi da ništa ne izgradim i zemljište bude građevinsko moram ići na puno skuplju opciju gradnje na građevinskom zemljištu?
Da li bi ulaskom tih zemljišta u građevinsku zonu (moje se piše kao – pašnjak) automatski to postalo građevinsko zemljište ili bi iako u građevinskoj zoni bi moglo ostati poljoprivredno?
Smijem li na građevinskom zemljištu izgraditi spremište za alat/pomoćni objekt – bez da gradim neku “građevinu”?
Da li bih ja bila u problemu i podložna kazni – ako zemljište potencijalnim ulaskom u građevinsku zonu (i bude moralo po “defoltu” postati građevinsko) – ima na sebi takvu alatnicu?
Da li se ta alatnica pod uvjetom da se “po propisima gradi” (glavni projekt, prijava, nadzor) može poslije nekako ucrtati – legalizirati – da ne dobijem na to kaznu (a potrošim puste novce na firme koje će to izgraditi)..
Hvala na svemu,
nadam se da sam dovoljno razumljivo iskazala pitanja i da ih nije previše,
lijepi pozdravi,
Tina
Dizajnetc kaže
poštovanje Tina,
hvala na lijepim riječima. Isprika na čekanju dosta smo zatrpani poslom u zadnje vrijeme plus godišnji tako da nastojimo odgovoriti kad i koliko možemo, a da nije prespecifično.
Ukratko što se vašeg slučaja tiče u osnovnim crtama to bi bilo ovako:
– ako se želi graditi prema prostornom planu koji vam odgovara, potrebno je predati zahtjev za građevinsku dozvolu dok je na snazi taj prostorni plan. U vašem slučaju potrebno je ići na građevinsku dozvolu
– Početkom gradnje se smatra datum kad je podnesena prijava početka gradnje u kojoj se navodi broj projekta, investitor, izvođač i nadzor. Sve kako stoji u formularu prijave.
– ukoliko se promijeni prostorni plan, a vaša alatnica ima dozvolu ona ne gubi svoj status jer je legalna po tada važećem zakonu i uvijek će biti takva za što joj je izdana dozvola. Da zona postane građevinska vi ju možete proširiti tako da izgradite uz nju stambeni objekt i sl.
Ipak koliko smo shvatili vi biste željeli da to zemljište ostane poljoprivredno. U tom slučaju se treba uključiti u izmjene prostornog plana dok se one donose i nastojati da se ako je moguće zadrži namjena kakva je sada i koja vama odgovara, jer vi tu i dalje želite imati djelatnost koja ne narušava stanovanje: tipa maslinik, ružičnjak i sl.
srdačno
Tina kaže
Hvala Vam!
Maks kaže
Dobar dan, u vlasnistvu sam zemljista koje je po nekom starom gupu iz 70-ih godina predviđeno za produzetak ulice koji se vjerojatno nikad nece desiti. Velicina parcele je 380m2. Trazio sam izvlastenje ili zamjenu parcele ali sam odbijen. Mogu li na zemljistu montirati mobilnu kucicu koja se danas-sutra po potrebi moze demonitirati ili jednostavno preseliti na drugu lokaciju? Ako da, kome se trebam obratiti i koju dokumentaciju izvaditi za tako nesto?
Dizajnetc kaže
Na žalost bez obzira na spomenute okolnosti provizorni objekti se ne mogu samo tako podizati. “Montažna kuća” koja se možda jednog dana može premjestiti mora također imati dozvolu za gradnju dakle da uopće bude izvedena na nekoj lokaciji.
srdačno
Goran kaže
Postovani,
jel dozvoljeno na poljoprivrednoj cestici koja se nastavlja na moju gradevinsku cesticu napravit teniski teren ili kosarkaski teren ?
pozdrav
Goran
Dizajnetc kaže
Nije, osim ako se iznimno u prostornom planu ne navodi eksplicitno da je moguća gradnja sportskih terena. Tada to po svemu sudeći ipak neće biti poljoprivredno zemljište.
srdačno
Džoni kaže
Poštovanje,
Gdje se može živit, boravit, u Hrvatskoj, u svoj privatnik Kamp-kučicu (Šleper montirana kao Mobile-Home, za živit) ?
U poljoprivredno zemljište, naznam da se ne može.
Ali može se u građevinske zemljište ? U najam parcele ili mora biti vlasnik ove parcele gdje bi pustio šleper ?
Unaprijed Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
boravak na način kako ste naveli moguć je jedino u registriranim kamping središtima (resortima).
srdačno
Zoran kaže
Poštovani, imam poljoprivredno zemljište od 1300 kvadrata na koje bi postavio poljsku kućicu od 30 kvadrata, pa me zanima koja je dozvoljena maksimalna visina samog objekta? I dali poljoprivredno zemljište na koje bi se gradila poljska kućica moze biti šuma ili mora biti oranica, vinograd ili nesto drugo? Unaprijed hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Zoran,
ovi parametri variraju od općine do općine. Podatke ćete naći u prostornom planu za vašu općinu (na internetu ako je objavljeno) ili možete upitati direktno u vašem odjelu za graditeljstvo.
srdačno
dario stojnic kaže
postovani imam parcelu od 6000m2 u turistickom zemljistu t1 i t2 sta mogu graditi na tu parcelu u turisticke svrhe naravno.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Dario,
potrebno je vidjeti prostorni plan no generalno je za T1 i T2 namjena hoteli i turistička naselja (vile).
srdačno
Krešimir kaže
Poštovani,
Imam katastarsku česticu veličine 5.800 m2 koja je u kategoriji šume. U urbasnističkom planu te općine stoji da se po posebnim uvjetima gradnje (parcela veća od 5.000 m2 i postojanje pristupnog puta) smije graditi šumska kuća. Pošto bi ta šumska kuća bila izgrađena po svim uvjetima i gabaritima prostornog i urbanističkog plana (imala bi sve priključke, vodu, struju, odvodnju, dakle imala bi i uporabnu dozvolu), smijem li ju dati u najam?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Krešimir,
u prostornom planu je potrebno provjeriti koja je dozvoljena namjena ili to možete upitati u općini. U svakom slučaju taj najam će se u konačnici morati registrirati kao usluga/djelatnost, a preduvjet je da je kuća zakonita i da je za tu namjenu.
srdačno
Frane kaže
Poštovani,
Humanitarna smo udruga koja pruža psihološku pomoć i u programu nam je jedan oblik liječenja u prirodi. Zanima nas da li u tu svrhu možemo tražiti dozvolu za izgradnju kućice u masliniku od 50 m2. Kakve su šanse da se to dobije?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Frane,
potrebno je vidjeti što dozvoljava prostorni plan vaše općine.
Karlo kaže
Poštovani, imam livadu (cca1500 m2 je livada i 1000m2 šuma) koja je zadnjom izmjenom plana uvrštena u sportsko rekreacijsku zonu, skijalište.
Da li mogu napraviti objekat, do 50m2, bez trajnog temelja, za potrebe bavljenja ugostiteljstvom?
Ne znam da li je, pravno gledano to još uvjek livada ili drugo?
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Karlo,
potrebno je ući u prostorni plan te točno provjeriti kakve građevine su dozvoljene i pod kojim uvjetima za zonu gdje se vaše zemljište nalazi.
Matija kaže
Dobar dan, imam zemljiste oko 1300m2, gradio bih drvenu kucicu na kotacima, ili nesto kao gradevinski kontejner do 20ak kvadrata. Mogu li ga sam napraviti? Koje dozvole mi trebaju i koliko bi one kostale? Nije gradevinsko zemljiste nego se vodi pod livadu.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Matija,
ukoliko zemljište nije građevno tada gradnja objekta za stanovanje nije moguće. “Kuća na kotačima” može se promatrati kao i kamp kućica, kamion trailer i sl. i oni se ne svrstavaju u gradnju. Jednako tako se ne smiju bilo gdje postavljati već samo u područjima koja su za to predviđena (kampovi npr.)
srdačan pozdrav
Anais kaže
Dali mogu kupiti poljoprivredno zemljiste i prenamjeniti ga u gradevinsko? Koliko to kosta, tj dali se isplati?
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
prenamjene su jako teške i rijetke i rade se isključivo kada za to postoji valjani razlog. Jedan od razloga je kada je naselje već dovoljno gusto izgrađeno te ga je potrebno širiti.
srdačno
Leo kaže
Poštovani,
na ulazu u poljoprivredno zemljište postavljena je kapija širine 4 m.
Da bi se vrata kapije mogla bez poteškoća otvarati, odnosno da spriječim nasipanje stijena ili pijeska pod kapiju, plan je popločati ili eventualno betonirati spomenuti ulazni dio u širini od 4m i dužini od 2m (cca 8 m2).
Molim vas za savjet/mišljenje može li se navedeni dio popločati npr. prirodnim kamenom ili eventualno betonirati?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Dizajnetc kaže
Poštovanje Leo,
uređenja terena kako ste naveli generalno su moguća samo na parcelama gdje se nalazi postojeća (zakonita) zgrada. Bilo stambena bilo poljoprivredna. Za detalje je potrebno iščitati prostorni plan.
srdačno
Matej kaže
Poštovani
Što se tiće gradnje neintegrirane solarne elektrane na tlu za proizvodnju elektrićne energije (cca 300 – 500 kWp) – u kojem primjeru je takav projekt moguće smjestiti na poljoprivredno zemljište P3 ili PŠ?
Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje Matej,
za mogućnosti instalacije solarnih elektrana i gdje su dozvoljene, potrebno je proučiti prostorni plan.
srdačno
Domagoj kaže
Postovani,
Oprostite ako Vas zamoliti za Vase misljenje. Znaci radi se o gradjevinskom terenu cca 1700 m2 i sad me zanima koliko se objekata smije staviti na tako veliki teren. Da li je mozda bolje prepoloviti teren pa napraviti dvije cestice jer mislimo staviti dvije mobilne kucice cca 40 m2, garaza, kamin s lodjon gdje se moze sjesti i bazen sa time da svaka kucica ima svoj bazen. To bi sluzilo za turizam. Da li moram otvarati pod kamp ili se moze sve na jednoj cestici. Hvala
Lijep pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje Domagoj,
na jednoj čestici može se graditi jedna zgrada za stanovanje. Ukoliko bi radili više zgrada potrebno je ako je to moguće česticu isparcelirati na dvije ili veiše manjih gdje će naravno svaka od njih morati imati pristupni put i druge uvjete za gradnju.
srdačno
Tomislav kaže
Pozdrav, da li mogu staviti veliki sator na poljoprivredno zemljiste?
Dizajnetc kaže
poštovanje,
generalno ne može osim eventualno za potrebe nekog sajma i to kao privremeno rješenje dok sajam traje. Za to je potrebno provjeriti odredbe odluke o komunalnom redu i prostorni plan općine.
Mateo kaže
Poštovani,
tažio sam i raspitivao se ali nisam nigdje mogao naći konkretan odgovor.
Želio bih SAM sagraditi kućicu za dvoje tiny house ili robinzonsku (samoodrživu, bez struje i vode sa mreže)
Zanima me mogu li graditi to na poljoprivrednom zemljištu i ako da koje mi dozvole trebaju, moram li imati opg?
I mogu li to iznajmljivati?
Radi se o poljoprivrednom zemljištu na Saršonima (2000m2).
Hvala Vam na odgovoru.
Lijepi pozdrav,
Dizajnetc kaže
Poštovanje Mateo,
u kratkim crtama, na poljoprivrednom zemljištu osim ako nije iznimno veliko (20 hektara), smiju se graditi samo objekti koji su za potrebe poljoprivrede i to kako propisuje prostorni plan vaše općine. Iznimno se može napraviti kuća u sklopu OPG-a koja se potom može koristiti za najam no tu je također potrebno provjeriti uvjete prostornog plana (min. veličina čestice, veličina i katnost objekta i sl.).
Generalno se kuće za robinzonski turizam smiju graditi samo u područjima predviđenim za robinzonski turizam (prostorni plan).
Možda i ovaj video pomogne:
srdačno
Luka kaže
Poštovani,
Želio bih sam sagraditi kućicu tiny house (samoodrživu, bez struje i vode sa mreže)
Zanima me mogu li graditi i ako da koje mi dozvole trebaju (gradevinska, uporabna, planski projekt?)
I mogu li to iznajmljivati?
Radi se o građevinskom zemljištu.
Hvala Vam na odgovoru.
Dizajnetc kaže
Poštovanje Luka,
po današnjim zakonima kuću može graditi jedino obrt ili tvrtka koja je registrirana za gradnju.
Svaka kuća koja se gradi na građevinskom zemljištu i koja služi za stanovanje mora biti spojena na komunalnu infrastruturu. Potreban je projekt, građevinska dozvola te kada se kuća završi ishodi se uporabna dozvola da se može početi koristiti što uključuje i iznajmljivanje.
Postoje kuće koje se mogu graditi za robinzonski turizam i one se ne spajaju na komunalnu infrastrukturu niti se rade u građevinskim područjima već isključivo u područjima određenim za robinzonski turizam. Da li takvo područje uopće postoji u vašoj općini potrebno je provjeriti u prostornom planu.
srdačno
Tomislav kaže
Poštovani/a,
imam 5500m2 poljoprivrednog zemljišta u ZOP-u.
Ne mogu nigdje naći što se može postaviti bez gradnje ako bi otvarao OPG (ili bez Opg-a). Prema zakonu o jednostavnim građevinama najviše 20m2 sjenica i sl. Prema zakonu o OPG-u nisam našao. Gdje mogu vidjeti da li/ i što se može u sklopu OPG-a za potrebe Robinzonskog turizma i maslinika? Npr. da li se može staviti Glamping šator, običan šator, drvena kućica do 10m2, kamperica s kolima, mobilna kučica ( recimo Adria) bez kola sa stupićima i sl. ?
Dizajnetc kaže
Prostorni plan isključivo.
Igor kaže
Pozdrav!
Imam poljoprivredno zemljiste udaljeno oko 700m od sela na jako zabacenom mjestu. Put je šumski i nepristupacan za auto. Oko mog zemljista je uglavnom sve šuma, imam jednog komsiju otprilike 200m udaljen od mene koji je nelegalno sagradio svoju vikendicu prije dosta godina i jos uvijek stoji i niko mu ne pravi probleme, samo sto mu vikendica nije povezana na komunalije.
Eh, sada imam interesantno pitanje. Kupio sam nedavno to zemljiste, jos uvijek sam mlad pa nisam ni znao sta znaci poljoprivredno zemljiste i koja su pravila. Prodavac me je prevario jer je rekao da mogu graditi, dobiti struju i sta god zelim, pa zbog toga sam i kupio. Kupio sam zemljiste u cilju da napravim neku vikendicu pa da je izdajem. Predao sam idejni projekat za 2m x 2m šupu da sagradim, ali odbijen je i izgleda da apsolutno nista na toj zemlji ne mogu da radim, barem mi je tako receno u opstini. Sada, ono sto ja planiram da radim u Martu jeste da napravim ribnjak velicine otprilike: Duzina 20m, sirina 10m, dubina 2m. Takodje zelim da se tu bavim poljoprivredom ali mi mnogo smeta to sto ne mogu nista sagraditi pa me zanima da li ja mogu da postavim sator precnika 9 metara, 65m2 prostor. Sredio bi ga i kasnije u buducnosti izdavao. Zanima me koje su posljedice ako to uradim bez pitanja. Da li ce uopste iko doci da mi smeta oko toga, jer ipak put je nepristupacan a i ne smetam nikome. Ono sto sam cuo jeste da mogu imati problema samo ako me komsija prijavi, a to znam da se nece desiti jer imam samo jednog komsiju koji nikad ne dolazi tamo na vikednicu. Znaci ako me niko ne prijavi trebalo bi da bude sve uredu i da mi niko ne pravi probleme? Molim vas za savjet jer dugo sam se mucio sa opstinom ali proces je uzasan a izgleda da svakako nista ne mogu raditi. Previse novca sam potrosio da bi sad samo stao, pa to mi bas i nije opcija, ali ako vi strogo savjetujete da stanem i ne radim vise nista nego samo prihvatim te gubitke, poslusati cu vas. Takodje me zanima da li je dozvoljeno da ogradim zemljiste sa ogradom od 2 metra? Hvala i mnogo cijenim vas iskren odgovor, koliko god on bolio 😀
Dizajnetc kaže
Igore jako nam je žao što su vam prodali zemlju s pretpostavkom da se na njoj nešto može graditi.
Obzirom da su vas na općini već odbili pretpostavljamo da nemate opcija za gradnju.
Svakako proučite prostorni plan i ako se radi o poljoprivrednom zemljištu pogledajte koja je minimalna površina poljoprivrednog zemljišta na kojoj se može graditi. Zatim ako je moguće što se točno može graditi.
Najam na poljoprivrednom zemljištu nije moguć osim iznimno ako ste izgradili objekt u sklopu OPG-a, što je opet definirano prostornim planom.
Dakle, ako mislite dugoročno raditi nešto ozbiljno i od toga živjeti ne isplati se riskirati i uvaliti u još veće probleme.
Ukoliko vam je teško dešifrirati što piše u prostornim planu, svakako zamolite nekoga u odjelu za graditeljstvo vaše općine da vam pomogne s informacijom što na svom zemljištu možete napraviti.
srdačan pozdrav i sretno
Loris kaže
Dobar Dan
Interessarlo bi me ako kupim poljoprivredno zemljište ili maslinik na kojem postoji stara kamena kuća ili vidljiva ruševina od 40tak kvadrata .Radi se o otoku Korčula ili poluotok Pelješac. (Na Korčuli su mi rekli da ta starina ne mora biti pod krovom već da može biti i urušena da bi važila kao postojeći objekat )i Ako je ta kuća ili ruševina je upisana , ucrtana i legalizirana dali ja mogu tu starinu renovirati u postojećim gabaritima bez ishodovanje građevinske dozvole i dali mogu kasnije u njoj boraviti stanovati ili je eventualno iznajmljivati bez obzira što je na poljoprivrednom zemljištu s obzirom da u toj zoni ima jako puno takvih sličnih starih kamenih kućica koje mnogi koriste na taj isti naćin.?
Hvala, srdačan pozdrav
Dizajnetc kaže
Poštovanje Loris,
treba svakako paziti od kuda dolaze informacije. Ključan je odjel za graditeljstvo jer se nerijetko ruševine ne priznaju kao postojeće zgrade ukoliko nemaju elemente zgrade.
Kada je neka zgrada legalizirana također je bitno u kakvom je statusu legalizirana (kao poljoprivredna ili kao stambena?!)
Rekonstrukcija kuće se može raditi isključivo s projektom i građevinskom dozvolom.
Poljoprivredne kućice su potupno legitimne i dozvoljene na česticama određenih veličina što je definirano prostornim planom. Najam istih je moguć ako je u zgrada u sustavu OPG-a, za što je također propisana minimalna veličina čestice, maksimalna veličina zgrade i naravno da se zaista radi o OPG-u. Sve drugo je rad na crno jer se takav smještaj ne može registrirati i stvara potencijal za devastiranje prostora.
srdačno
Dizajnetc kaže
PITANJA I KOMENTARI NA OVOJ TEMI SU ZATVORENI