Idejni, glavni, izvedbeni projekt. Što čemu služi i po čemu se razlikuju?!
Svaki konkretniji građevinski zahvat bilo da ide na građevinsku dozvolu ili ne, treba imati konceptualizaciju odnosno projekt. U ovoj objavi ćemo se fokusirati na projekte zgrada.
Kada kažemo zgrada tu podrazumijevamo obiteljske kuće, višestambene, poslovne zgrade, zgrade mješovite namjene.
Idejni projekt
Idejni projekt je redovito prvi korak u projektiranju i temelj za bilo kakav daljnji konkretan razvoj projekta. Idejnim projektom dolazi se do ideje kolika bi bila veličina buduće zgrade, kako bi izgledao njezin položaj, oblikovanje i orijentacija na čestici. Također u samoj zgradi definira se veličina i orijentacija stanova te raspored prostorija.
Idejni projekt ne vodi ka konačnoj dozvoli niti je temelj za gradnju no služi kao izvrsna podloga za daljnju razradu i svakako je dio posla u kojem se najbolje uočava ekspertiza arhitekta i najavljuje vrijednost buduće zgrade.
Idejni projekt poželjno je izvesti u više varijanti, a poslije se razrađuje ona najbolja.
*Galerija u prilogu prikazuje jednu česticu (crveni obrub) i nekoliko varijanti idejnih rješenja zgrade s apartmanima za iznajmljivanje u turizmu.

Glavni projekt
logično je, slijedi idejni. To je projekt kojeg uvijek morate imati, bilo da gradite jednostavne građevine ili ishodite građevinsku dozvolu. Uostalom zato se i zove “glavni”.Glavni projekt osim arhitektonske uključuje i druge struke (statičar, strojar, inž. elektrotehnike) i njime se ispunjavaju svi aktualni standardi i zahtjevi za gradnju.
U glavnom projektu se razrađuje idejna varijanta i po njemu se u konačnici izvodi zgrada sa svim instalacijama, materijalima, vanjskom oplatom, izolacijom itd.
Glavnim projektom se ishodi građevinska dozvola i zgrada koja je izvedena po glavnom projektu može dobiti uporabnu dozvolu.

Izvedbeni projekt
je vrsta projekta koja nije nigdje uvjetovana no spada u kategoriju “uvijek dobro dođe”. Tako će izvedbeni projekt najbolje poslužiti kod većih i zahtjevnijih zgrada ili zgrada kod kojih postoje primjerice razlike u nivoima. Izvedbeni projekt prevedeno na jednostavan jezik može izvanredno koristiti kao uputstvo ili vodič za majstore i izvođače.
Sve kako bi izvedba bila lakša i kako bi se spriječile improvizacije i drugi kreativni zahvati.
Pozdrav..svidja mi se vasa stranica i ostavljan mail za daljne objave 🙂
Poštovani,da li se za izvedbeni projekt treba tražiti izmjena građevinske dozvole .Iskolčenje objekta na početku radova je izvedeno mimo situacije u projektu radi karakteristike terena,lijepi pozdrav Erna Ravnić
Poštovanje Erna,
potrebna je izmjena glavnog projekta i ishoditi izmjenu građevinske dozvole.
srdačno
Super podaci, hvala na trudu.
Da li postoji konkretna lista od prvog do zadnjeg izdatka nakon kupnje zemlje.
Ajme koliko pravila i birokracije 🙁
Poštovanje Zoran,
cijena je varijabilna kategorija kako kod kupnje zemljišta tako i kod same gradnje gdje kvaliteta i složenost zahvata može varirati. Jednako kao i kod svakog drugog proizvoda.
Svakako, ako već niste, pročitajte i članak: Koliko košta građevinska dozvola.
srdačno
Nije li ovo greška u tekstu: Glavni projekt
logično je, slijedi idejni.?
Poštovanje,
glavni projekt se nastavlja na idejni. Idejni se radi prvi,a njega slijedi glavni. To je u biti ono što se htjelo reći. Možda je ispalo malo nespretno..
Poštovanje, koliko se smije razlikovati glavni projekt od idejnog? Arhitekt nam ne zeli dalje raditi,a ne zeli nam ni potpisati suglasnost da smije netko drugi nastaviti dalje. Sad nam treba drugi arhitekt koji ne smije koristiti istu verziju koja je bila kod idejnog.
Poštovanje,
ukoliko se glavni projekt radi prema lokacijskoj dozvoli ili rješenju o uvjetima građenja tada se ne smije nimalo razlikovati. U suprotnom razlika može biti značajna.
Ono što bi novi arhitekt trebao imati također je informacija da su svi raniji troškovi za idejni projekt podmireni.
srdačno