Funkcionalnost i uklapanje u okoliš
Kada smo jednom opisivali naš posao bili smo spomenuli da je osnovni zadatak arhitekta, svaku zgradu koju projektira, što kvalitetnije smjestiti na parceli zadovoljavajući pri tome zakonske standarde, funkcionalnost, estetiku i uklapanje u okoliš.
Jednako je pravilo i za bazene, bilo da se projektiraju u isto vrijeme kad i osnovna zgrada ili da se projektiraju naknadno uz već izgrađenu zgradu (kuću).
Bazen iako često percipiran samo kao jedna velika “kada”, gotovo redovito za sobom povlači kvalitetno uređenje okolnog vanjskog prostora u kojem se svako treba osjećati ugodno i lijepo.
Arhitektura bazena i druge bitne stvari
Što je važno napomenuti vezano za projekt bazena i što je sve potrebno napraviti prije nego se krene s radovima?!
- ukopani vanjski bazeni tlocrtne površine do 100m2, na čestici osnovne zgrade, mogu se graditi prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima
- iako su regulirani pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima, betonski bazeni smatraju se zahtjevnom gradnjom
- za gradnju navedenog tipa bazena nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, no potrebno je izraditi glavni projekt (Arhitektura– konfiguracija bazena, dimenzije, funkcionalnost, smještaj na čestici, Statika -armatura, debljina zidova, beton i dr., Strojarstvo – bazenska tehnika)
- površina bazena ne ulazi u izgrađenost čestice
- udaljenost od međe i drugi parametri smještaja na čestici, definirani su prostornim planom. Ponekad je moguće bazen graditi na međi, no nerijetko se bazen smatra pomoćnom građevinom koju je potrebno udaljiti od 1m do 3m od međe
- prilikom projektiranja bazena važno je predvidjeti prostor strojarnice, prostor za vanjski tuš i svakako upojni bunar ili drugi način za pražnjenje vode bazena
- tri su osnovne faze gradnje: iskop i priprema terena, izrada školjke bazena (grubi betonski radovi s provlačenjem instalacija bazena) i završni radovi (postavljanje hidroizolacije, završnog sloja keramike, folije i sl. te postavljanje bazenske tehnike)
- početak građenja potrebno je prijaviti tjelu graditeljstva i to 8 dana prije nego se krene s građevinskim radovima
U galeriji niže prikazane su neke od faza gradnje, a završen bazen s detaljima možete vidjeti na stranici Projekt bazena na Korčuli
poštovani, da li projektirate bazene, otvorene i natkrivene, zatvorene!?
Poštovanje Marijan,
Da, projektiramo. Takvi se projekti tj. zahtjevi za sada najviše pojavljuju kod obiteljskih kuća i kuća za odmor. Kod kuća za odmor u Dalmaciji i Primorju gotovo redovito.
srdačno
Pozdrav!
Koliko dalekovod utječe na izgradnju bazena,odnosno koliko bazen najbliže može biti dalekovodu. Prolazi nam uz kuću.
Lp, Valentina
Poštovanje Valentina,
HEP ima svoje zaštitne koridore koji ograničavaju gradnju. Obzirom da je kuća već tu moguće da je dovoljno udaljena i da bi bazen bio van tog koridora. No kako bi bili sigurni to je pitanje koje treba uputiti HEP-u. Generalno se kod projektiranja navedeno ishodi kroz posebne uvjete gradnje.
srdačno
Postovani, susjedi zele graditi bazen sa dimenzijama 3×6 i zele staviti ogradu do nas (susjeda). Kolika udaljenost bazena mora biti od mede i kolika visina ograde tj betonske ograde zakonski smije biti. Imaju u planu praviti kombinaciju betonske ograde u donjem dijelu (Kolika je visina dozvoljena?) i drugi gornji dio nekakve zeljezne ploce izrezane laserski.
Molim vas ako mi mozete odgovoriti.
Unaprijed zahvaljujem
S postovanjem Zabrinuta susjeda
Poštovanje,
gradnja privatnog bazena do 100m2 definriana je Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima. Ipak pravilnik ne definira udaljenosti jer one nisu unoverzalne za sva područja i naselja u RH. Informaciju o udaljnostima koje je potrebno poštovati pri gradnji bazena naći ćete u prostornom planu vaše Općine.
Ograda visine do 2,2 m ne treba ni projekt ni dozvolu,a ukoliko se radi o ogradnom zidu do 1,6m nije potreban projekt ni dozvola. Za navedeno također treba provjeriti da nema nekih ograničenja u prostornom planu.
srdačan pozdrav